1976/E.Hoxha kërkonte t'i mprihej thika

Hënë, 04 June 2018 18:00
Shkrimi i diktatorit ku ankohet se thika nuk është mprehur mirë Shkrimi i diktatorit ku ankohet se thika nuk është mprehur mirë

Nga Kastriot Dervishi

Për servilët, edhe kur udhëheqësit hanë bukë, nxjerrin nga goja “xhevahire”, direktiva, fjalë të urta apo mendime. Kohët e fundit po shikojmë që edhe drekat e kryeministrit “gju më gju me popullin” transmetohen drejtpërdrejt në televizione si ngjarje të mëdha prej të cilave burojnë punë shteti, organizime, qarje halli, etj. Pavarësisht se drekat janë në radhë të parë mbushje barku apo ritual i zakonshëm ditor, qatipët dhe vetë kryeqatipi nuk duan t’i lënë pa i shfrytëzuar për propagandë. Në çdo kohë, servilët mbajnë shënime nga fjala e udhëheqësit edhe kur ai flet kot e pa lidhje.

Për paralelizëm, një ngjarje e vitit 1976. Caci Kokthi ishte njëri nga kamerierët e Enver Hoxhës. Ai nuk merrej as me gjellët e as me mprehjen e thikave. Vetëm shërbente ushqimin si transportues. Qëlloi që i solli komandantit një thikë që nuk priste mirë frutat. E.Hoxha, i mësuar të priste mirë me thikë u zemërua shumë. Mbi letrën që shërbente për të fshirë duart, la këtë shënim: “Shoku Caci! Thika që më sjell me fruta, duhet të presë”. Kjo letër, e vlerësuar si shënim me rëndësi historike u mor nga shokët e aparatit të KQ të PPSH-së dhe me të u përpilua dosja 30 e fondit 10 në Arkivin e Partisë së Punës, si fjalë e një udhëheqësi të madh. Kënga në fakt e thotë “Enver Hoxha e mprehu shpatën, edhe njëherë për situatën”, por në të vërtetë, ai kërkoi t’i mprihej thika e frutave, pa ndonjë situatë. /55news.al

Modifikuar më Hënë, 04 June 2018 18:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!