1983/Edhe bari ishte tharë në Shqipërinë socialiste

Tuesday, 19 June 2018 18:57
Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit Kufiri shqiptaro-jugosllav, sipas përshkrimit që kanë bërë organet e hetimit

Nga Kastriot Dervishi

Pamja tregon kufirin shqiptaro-jugosllav në vitin 1983 në zonën e Bllatës së Poshtme. Fotografimi është bërë për një çështje hetimore ndaj një 44-vjeçari që u orvat të arratisej. Një ish i dënuar në vitin 1968 për moskallëzim arratisje, tenton të arratiset vetë, por arrestohet më 15.8.1983. Ky arrestim i tij na jep mundësinë të shohim si ishte kufiri midis Shqipërisë socialiste dhe Jugosllavisë titiste. Vendi i arratisjes së tij është pikërisht ky që shihet në foto. Vihet re që Shqipëria socialiste e zhytur në varfëri, edhe në varfëri, edhe barin e ka të tharë, pavarësisht se është periudhë vere. Ndër të tjera në vendimin e gjykatës thuhet:

“Si rezultat i mungesës së një edukimi të shëndoshë, ideopolitik, jetës endacake e parazitare, ..te i pandehur ka gjetur shtrat dhe kultivuar rrënjë ideologjia borgjeze e revizioniste, e cila ka bërë që për së dyti të hyjë në rrugë të hidhur kriminale”. Në përfundim, i pandehuri u dënua me 14 vjet burgim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!