1937/Komisioni i përkujtimit të vetëqeverimit në Berat dhe emrat e shkollave të prefekturës

E Enjte, 21 June 2018 19:55

Nga Xhafer Sadiku

 

Me rastin e 25 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë (1937), u krijua komision qeveritar dhe komisione në prefektura, për kremtimin e festës. 
U mblodhën shumë dokumente historike dhe u vlerësuan një pjesë e veprimtarëve të ceshtjes kombetare.

Komisioni 25 vjet Vetqeverim i Prefekturës së Beratit përbëhej nga Prefekti Qazim Budinaku, Qerim Fuga, Neki Ruli, Av. H. Protopapa, Av. Xhevdet Mehqemea, Dhimitër Gjergo, Vangjel Haxhistasa, Dr. Xhafer, Dr. Jan Kona, Mykerem Janina, G. Goxhomani, P. Kocimara.

Më 12 gusht 1937 komisioni vendosi të pagëzonte disa shkolla të prefekturës së Beratit me emrat e veteranëve:

Shkolla mashkullore e Lushnjes: “Shkolla Baki Gjebrea”, shkolla e përzieme nr. 1 e Fierit: “Shkolla Hajredin Fratari”, shkolla e përzieme nr. 2 e Fierit : “Shkolla Omer Pashë Vrioni”, shkolla femënore e Fierit “Shkolla Iliaz Vrioni”, shkolla e përzieme e Ballshit: “Shkolla Ismail Klosi”, shkolla e përzieme e Roskovecit: “Shkolla Thimistokli Kasapi”, shkolla e përzieme e Drenovicës: “Shkolla Vefik Numani”, shkolla e përzieme e Kuçovës: “Shkolla Llamb Goxhomani”, shkolla e përzieme e katundit Pehrondi: “Shkolla Muharrem Loshi”, shkolla e përzieme e katundit Luar: “Shkolla Hysen Veli Malasi”, shkolla e përzieme e katundit Kurjan: “Shkolla Skënder Shaban Malasi”.

Sa nga keta emra qendruan gjate regjimit komunist?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!