100 vjet nga vdekja e Ismail Qemal Vlorës, fotot e ceremonisë së varrimit

E mërkurë, 23 Janar 2019 17:11

Nga Kastriot Dervishi

Kryeministri i parë i shtetit shqiptar Ismail Qemal Vlora (1844-1919), ndërroi jetë në Peruxhia të Italisë më 24 janar 1919, pikërisht në ditën e lindjes së tij. Trupi pa jetë u soll në Vlorë ndërsa ceremonia e varrimit u zhvillua më 12 shkurt 1919. Një informacion mbi ceremoninë e varrimit jep gazeta “Kuvendi” e datës 10 mars 1919 (doli në vitet 1918-1920) që botohej në Romës dhe që drejtohej nga Sotir Gjika. Fotografitë e këtij rasti i ka bërë fotografi Maca. Mbajtën fjalime Jani Minga dhe Qazim Kokoshi. Më tej kortezhi u nis në Kaninë ku i ndjeri u varros në krah të Ferit pashë Vlorës.
Fotografitë ndodhen në fototekën e AQSH-së (dosja nr.209). Në vitin 2004 kam dhënë ndihmesë për saktësimin e mosngatërrimin e të dhënave të ceremonive të viteve 1919 dhe 1932 si dhe të një fotoje që ishte titulluar gabim.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kriza, reagon PLL, Shpëtim Axhami: S’ka rëndësi data e zgjedhjeve, por standardet dhe pa Ramën kryeministër

Politikë

Kriza, reagon PLL, Shpëtim Axhami: S’ka rëndësi data e zgjedhjeve, por standardet dhe pa Ramën kryeministër

Partia Lëvizja e Legalitetit përmes një deklarate sot komenton zhvillimet politike në vend si dhe ndalet tek kriza që ka mbërthyer vendin. Në deklaratën shpërndarë për mediat kreu i PLL...

Salvini: Nuk kemi marrë financime të fshehta nga Rusia

Globi

Salvini: Nuk kemi marrë financime të fshehta nga Rusia

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, hodhi poshtë pretendimet se partia e tij populiste është përpjekur të marrë financime të fshehta nga Rusia. Ai ndërkohë ka shtuar komentet në mbrojtje të...

Katër të arrestuar në Tiranë për rrëmbim personi, plagosje dhe përndjekje

Kronikë

Katër të arrestuar në Tiranë për rrëmbim personi, plagosje dhe përndjekje

Katër persona kanë rënë në prangat e policisë së komisariatit numër 2 në kryeqytet për vepra të ndryshme penale. Policia shtetasit F. M., 35 vjeç dhe S. M., 19 vjeç...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!