100 vjet nga vdekja e Ismail Qemal Vlorës, fotot e ceremonisë së varrimit

E mërkurë, 23 Janar 2019 17:11

Nga Kastriot Dervishi

Kryeministri i parë i shtetit shqiptar Ismail Qemal Vlora (1844-1919), ndërroi jetë në Peruxhia të Italisë më 24 janar 1919, pikërisht në ditën e lindjes së tij. Trupi pa jetë u soll në Vlorë ndërsa ceremonia e varrimit u zhvillua më 12 shkurt 1919. Një informacion mbi ceremoninë e varrimit jep gazeta “Kuvendi” e datës 10 mars 1919 (doli në vitet 1918-1920) që botohej në Romës dhe që drejtohej nga Sotir Gjika. Fotografitë e këtij rasti i ka bërë fotografi Maca. Mbajtën fjalime Jani Minga dhe Qazim Kokoshi. Më tej kortezhi u nis në Kaninë ku i ndjeri u varros në krah të Ferit pashë Vlorës.
Fotografitë ndodhen në fototekën e AQSH-së (dosja nr.209). Në vitin 2004 kam dhënë ndihmesë për saktësimin e mosngatërrimin e të dhënave të ceremonive të viteve 1919 dhe 1932 si dhe të një fotoje që ishte titulluar gabim.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!