Kodet që do realizonin ekzekutimet me vdekje të listës nr.1

E Enjte, 14 February 2019 17:53

Nga Kastriot Dervishi

Veprimet me listat nr.1 dhe nr.2 parashikoheshin të bëheshin natën. Llogaritej koha e nevojshme për kryerjen e arrestimeve në nivel zone, lagje, qyteti dhe rrethi, si dhe mënyrën e sigurimit dhe shoqërimit të elementeve të kategorizuar nga vendi i arrestimit në qendrën e zonës e deri ne qendrën e përgjithshme të rrethit, duke parashikuar variantin me automjete e me këmbë. Për zbatimin e tyre do vepronin grupet operative për kapjen, shoqërimin dhe sigurimin e “elementit armik” me bazë zone, lagje dhe qytete të vogla.

Në bazë të direktivës “Mbi funksionet dhe detyrat e forcave të armatosura të MPB-së për kohë lufte”, ministrit i Punëve të Brendshme nxori udhëzimin udhëzimi nr.01-38, datë 22.11.1982 “Për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, sipas së cilës në rast agresioni të armatosur nga jashtë, urdhri për veprim me listat nr.1 e nr.2, jepet me shkrim vetëm nga ministri me miratim të Këshillit të Mbrojtjes. Kur ishte e pamundur, urdhri transmetohej me shifër. Me marrjen e urdhrin, kryetari i degës së punëve të brendshme (ose zëvendësi kur mungonte ky) hapte plikon e posaçme dhe vijonte zbatimin e porosive. Punëtorët operativë të Sigurimit ishin përgjegjësit e parë për arrestimet duke pasur njohje fizike të elementëve në fjalë, të cilët i çonin në vendin e caktuar të përqendrimit.

Udhëzimi vijues “Për mënyrën e veprimit të kryetarit të degës së punëve të brendshme me marrjen e urdhrit nëpërmjet shifrës shtetërore për spastrimin e zonës në situatë lufte nga elementët armiq me rrezikshmëri të theksuar”, përcaktonte mënyrën e veprimit. Ministri paraqitej me pseudonim “Erzeni 444” ndërsa kryetari i degës “Shkumbini 555”.

Urdhri që i vinte kryetarit të degës së punëve të brendshme nga ministri me shkrim apo telegrami ishte parullë me kuptim të marrë vesh më parë. Ja rastet e parullave:

-“Sateliti doli nga kozmosi”. Sapo merrte këtë kryetari i degës merrte masat për ekzekutimin e personave që bënin pjesë në listën nr.1.

-“Raketa kozmike u shkatërrua”. Jepej në rastet kur ekzekutimi i listës nr.1 ishte bërë.

-“Prova doli me sukses”. Ishte parulla me të cilën kryetari i degës së punëve të brendshme njoftonte ministrin për përfundimin e detyrës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!