20 shkurti 1991, shembja e shtatoreve dhe busteve

E mërkurë, 20 February 2019 10:38
"Enveri" i Korçës. Fotoja e përurimit në vitin 1988 dhe fotoja pas rrëzimit të shtatores. Është zëvendësuar me një bust të bardhë zyrash, i cili ruhet nga një ushtar "Enveri" i Korçës. Fotoja e përurimit në vitin 1988 dhe fotoja pas rrëzimit të shtatores. Është zëvendësuar me një bust të bardhë zyrash, i cili ruhet nga një ushtar

Nga Kastriot Dervishi

Më 20 shkurt 1991 janë rrëzuar shtatoret e Enver Hoxhës në Tiranë e Korçë si dhe bustet e tij në portin Detar të Durrësit dhe kooperativën e bashkuar Maminas. Këtu dy të fundit mbanin emrin e diktatorit. Zgjimi i ndërgjegjes kombëtare te një pjesë e popullit shqiptar mbetet ndër ngjarjet e mëdha të historisë sonë. Në Tiranë rrëzimi i shtatores në sheshin “Skënderbej” erdhi pas kundërveprimit masiv të popullit të kryeqytetit. Pas tij, u rrëzua shtatorja e Korçës dhe dy buste e tjera. Në Tiranë dhe në Durrës ka pasur procese gjyqësore kundër personave që morën pjesë në këto demonstrata, por çuditërisht gjyqet më të mëdha janë zhvilluar në Korçë, ku u dënuan plot 13 persona. Në vendimet e gjykatës së Korçës, midis të tjerave thuhet për këtë ngjarje:

“...të gjithë personat e dalë nga mbledhja (e PD-së, shënim) u bashkuan me persona të tjerë para sheshit të monumentit të Luftëtarit Kombëtar dhe filluan të bërtisnin lidhur me heqjen e monumentit të Enver Hoxhës. Të gjithë të pranishmit duke pasur ndjenja irritomi kanë bërtitur me fjalët: “do ta heqim apo jo” dhe mandej përgjigjeshin duke thirrur “po, po, po”, ku midis të pranishmëve ka qenë edhe i pandehuri...”.

Nga gjykimi rezultoi se në këtë manifestim janë hedhur parulla që kanë pasur për qëllim të poshtërojnë figurën e Enver Hoxhës dhe të nxisin masën e njerëzve për të kryer akte për rrëzimin e monumentit.  Parulla si ato të thëna “Enver-Hitler”, e “do ta heqim monumentin” dhe përgjigja “po, po, po”, kanë sunduar gjithë masën e njerëzve prej disa mijëra vetë”.

Pas rrëzimit të shtatoreve dhe busteve, një histeri enveriste shpërtheu në vend. Nga e njëjta skutë, ku doli kolera komuniste nisën shfaqjet enveriste, treguesi më i qartë se Shqipëria do ta kishte shumë vjet mbi shpinë këtë mallkim të keq mbi vete.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!