1991/“Shënomëni edhe mua si enverist”

E mërkurë, 20 February 2019 17:59
Gazeta “Kushtimi” e Komitetit të PPSH-së Berat, datë 21 shkurt 1991. Shkruheshin enveristët në lista. Gazeta “Kushtimi” e Komitetit të PPSH-së Berat, datë 21 shkurt 1991. Shkruheshin enveristët në lista.

Nga Kastriot Dervishi

Pas rrëzimit të shtatoreve të E.Hoxhës, pas datës 20 shkurt 1991, në vatrat më në nxehta enveriste, shpërthyen mitingjet, por edhe telegramet. Të gjitha ato janë interesante sepse pasqyrojnë injorancën e njerëzve të shpërfytyruar nga një regjim kriminal që nuk kuptonin asgjë se çfarë kohe jetonin. Ata ishin transformimi i vërtetë “njeriut të ri”. Nga Berati shoqata e vullnetarëve drejtonte mitingjet famëkeqe të rretheve të jugut dhe atyre të verilindjes. Pamjet e TVSH-së së asaj kohe ishin të tmerrshme. Në çdo qytet, njerëz të verbuar nga komunizmi si dhe të prirë nga persekutorë e funksionarë të regjimit mbanin fjalime me karakter thellësisht idiot dhe premtonin besnikëri e nderi të përjetshëm ndaj një figure që i kish shkaktuar vendit dëme të jashtëzakonshme. Kudo buste të vegjël të zyrave vendoseshin në qendra qytetesh, të cilëve në mënyrë popullore u vihej emri i diktatorit. Qysh më 21 shkurt 1991 komitetet e PPSH-së në rrethe organizuan mitingjet e vullnetarëve të Enverit. Harta e organizimit të tyre është pak a shumë harta zgjedhore e vitit 1991. Shtypi vendor i PPSh-së ka botuar disa aktivitete në këtyre ditëve. Më 23 shkurt 1991 kryetari i enveristëve, Hysni Milloshi organizoi një miting të madh. Kreu i organizatës për Beratin, oficeri Thanas Jani mbajti fjalimin e dytë kryesor. Në Berat filluan të botohen letra për “regjistrim” në organizatë, sipas formave fashiste të shkrimit të milicinë vullnetare. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!