1991/Enveristët e DPB Kukës: Të dënohet populli i Tiranës

Saturday, 23 February 2019 17:47

Nga Kastriot Dervishi

Enveristët e Kukësit ishin mbledhur edhe brenda Degës së Punëve të Brendshme Kukës. Kishin ardhur aty nga lloj-lloj krahine. Ushtarë të partisë dhe revolucionit. Është i vetmi dokument i identifikuar nga degët në fjalë që tregon indoktrinimin e thellës të forcave të punëve të brendshme, të cilët nivelin profesional e kishin nivelin e dytë ose të tretë të formimit të tyre. Së pari ishin enveristë dhe ushtarë të verbër. Ata e quajnë veten të vrarë dhe zemëruar. I japin të drejtë vetes të gjykojnë e të dënojnë. Gjëja më qesharake pastaj është se të shpallurin 3 herë hero kombëtar, hero të popullit e hero të punës socialiste, si dhe hero të popujve të Jugosllavisë, duan ta shpallin për herë të katër hero kombëtar.

“Ata vranë komandantin dhe prijësin tonë historik, por harrojnë se ne ushtarët e tij e kemi në jetë të jetëve komandant, e kemi emrin e tij të shkruar në gjak dhe gjaku i shqiptarit as shitet dhe as tjetërsohet. Ne të gjithë pyesim: përse nuk u mbrojt Enver Hoxha? Kush duhet të urdhërojë për të mbrojtur komandantin? Ne ushtarët e tij jemi betuar njëherë në atë shesh para trupit të tij, atëherë përse lejuam të na i vrasin, përse e shkelëm betimin?”-thuhej ndër të tjera në telegramin e datës 26.2.1991.

Popullin e Tiranës, këta enveristë të verbër e quajnë “bisha të egra”, duke kërkuar dënimin e tyre. Ky është ndër telegramet që përmban nivelin më të lartë të idiotësisë së një tufe njerëzish që adhuronin një kriminel e nuk shihnin së paku tregjet bosh e jetën mizerje që bënte shqiptari.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Politikë

Alibeaj: Saimir Tahiri arrestoi për një cigare hashash të riun, që vari veten

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj i ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora u shpreh se vendimi i dhënë nga Gjykata për ish-ministrin Saimir Tahiri nuk ishte surprizë...

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Bota Shqiptare

Kurti për gazetën sllovene: Kufiri i Kosovës me Shqipërinë është kufiri i Jugosllavisë, jo shqiptar

Javës tjetër një fushatë parazgjedhore fillon para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë që mbahen më 6 tetor. Udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, shpjegoi shkurtimisht se si e imagjinon...

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Sport

Ksabi Alonso kërcënon Zidanin, Murinjo i bën “dalje” Realit

Fillimi shumë i dobët i sezonit nga ana e Real Madridit ka vendosur në pikëpyetje të madhe të ardhmen e Zinedin Zidan, që u afrua vetëm pak muaj më parë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!