1991/Fshatarët e Salarisë: Nuk e prishim kooperativën, morëm 12 lekë në ditë

Hënë, 25 February 2019 18:10

Nga Kastriot Dervishi

“Salaria nuk e prish kooperativën”-shkruanin kooperativistët e këtij fshati në shkurt 1991. Pavarësisht se kooperativat bujqësore e kishin katandisur fshatarin shqiptar në një varfanjak klasik, të kthyer shekuj pas, indoktinimi komunist ishte aq i thellë saqë nuk iu shqitej. Besonin te Partia e Punës, pavarësisht se ajo nuk kish lënë gjë pa bërë. Letra bën të njohur faktin ata merrnin 12 lekë në ditë (që është shifër e zmadhuar pasi kooperativistët merrnin 2-3 lekë në ditë), ishte baras me tre bukë të zezë qyteti (fshati hante vetëm bukë misri, e një lloji të keq). Fshatarët kishin lexuar programet (!) dhe e kishin gjetur veten te programi i Partisë së Punës. E lexuar sot, letra ka karakter të lartë humori.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!