1946/Dënimi me vdekje i të vdekurit

E Enjte, 28 Mars 2019 18:05

Nga Kastriot Dervishi

Edhe të vdekurit dënoheshin me vdekje. Një rast i vitit 1946 tregon se proceset politike zhvilloheshin edhe pa qenë të pandehurit në gjykim. Është zhvilluar procedura e gjykimit pa ditur se i pandehuri nuk jetonte prej muajsh.

Ndue Gjelosh Vata, 29 vjeç nga Shkreli ishte arrestuar më 22.3.1946 si bashkëpunëtor i Llesh Marash Vatës, si “besnik dhe nip i tij”. Me vendosjen e regjimit komunist është pjesë e qëndresës së organizuar nga Llesh Marash Vata dhe Gjon Marka Gjoni, në Lidhjen e Maleve.

Me vendimin nr.316, datë 7.9.1946 të Gjykatës Ushtarake të Tiranës u dënua me vdekje në bazë të neneve 14, 15, të ligjit nr.41, datë 14.1.1945. U la në fuqi me vendimin nr.118, datë 18.9.1946 të Gjykatës së Lartë Ushtarake. Më 8.10.1946 ministri i Mbrojtjes Kombëtare dhe komandant suprem, Enver Hoxha, me telegram miratoi ekzekutimin e vendimit duke kërkuar të njoftohej për fjalët e fundit të personit që do pushkatohej.

Pas këtij telegrami, i gjetur ngushtë, prokurori i Gjykatës Ushtarake të Tiranës, kapiten II Petrit Hakani, njofton më 5.11.1946 Gjykatën e Lartë Ushtarake se sipas Seksionit të sigurimit të Shtetit të Prefekturës Durrës, i përmenduri kishte vdekur në prill 1946, pak ditë pas arrestimit “nga plagët e rënda që kish marrë gjatë luftimeve që u bënë në Krujës me ndeshjen e Ibrahim Kupit, etj”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!