Nevzat Haznedari dhe dashuria e tij për fashistin Jakomoni

Tuesday, 09 Prill 2019 18:22
Kursi i vitit 1940 në Durrës (vizita e Jakomonit) si dhe Nevzat Haznedari në vitet e para pas lufte Kursi i vitit 1940 në Durrës (vizita e Jakomonit) si dhe Nevzat Haznedari në vitet e para pas lufte

Nga Kastriot Dervishi

Shumë komunistë kanë qenë në shërbim të fashizmit. Sidomos në vitet 1939-1943 ata ishin në detyra shtetërore, e rrjedhimisht kishin pranuar Partinë Fashiste Shqiptare. Pas vitin 1943 apo në vitin 1944, një armatë e madhe komunistësh të mëvonshëm u kthyen në “çlirimtarë” dhe për 50 vjet motivi i “luftës” ndaj fashizmit u bë mjet për përfitime të tjera si dhe për të goditur kundërshtarët e regjimit. Historia e Nevzat Haznedarit, e një prej xhelatëve më tipikë të diktaturës e tregon më së miri këtë nëpërmjet një ish të dënuari politik.

Skënder Stefanllarin e kam takuar dy herë, në Tiranë dhe në shtëpinë e tij në Korçë, fare pak javë para se të ndërronte jetë. Njeri i ditur, fisnik dhe i mirë. Më 31.7.1945 u dënua nga Këshilli Gjyqësor Ushtarak i Korçës bashkë me 19 persona të tjerë, 8 prej të cilëve u pushkatuan vetëm sepse dinte mbi fashistin Haznedari. Stefanllari vuajti dënimin në burgun e Korçës dhe kampet e Vloçishtit, Bedenit e Bishqemit. U lirua më 30.10.1956. Dëshmia e tij hedh dritë edhe për një mëri personale me Nevzat Haznedarin për lidhjet e tij me fashizmin. Në pjesën më të madhe të luftës, Nevzati ishte mësues. Shijonte rehatinë dhe rrogat e fashizmit. Nëpunësit e kishin të detyruar të ishin anëtarë të Partisë Fashiste. Po ashtu edhe në përputhje me urdhrin nr.589/1, datë 6.6.1939 të qeverisë, kishte premtuar se do ishte me parti e shotave kundër regjimit. Në dosjen e vet si kuadër Sigurimi, Nevzati nuk e shkruan këtë gjë, sepse në dorë i kish të gjitha. Biografisë së tij i mungon kursi i zhvilluar në Durrës më 7.8.1940, aty ku erdhi edhe Jakomoni dhe i vizitoi. Burimet italiane thonë se ky ishte “kurs informativ”.

Biografia e Haznedarit (1915-1984)

1938-1943 mësues në Leskovik

1943-1944 partizan

1945-1946 prokuror në Komandën e Përgjithshme të Ushtrisë

1946-1949 prokuror i Gjykatës në Lartë Ushtarake

1952-1964 kryetar i Degës së 7-të t; Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit

1967-1974 kryetar i Degës së Punëve të Brendshme Elbasan.

1974-1975 këshilltar në Drejtorinë e Hetuesisë në MPB

1975-1977 inspektor në MPB

1977-1979 kryetar i Degës së Veçantë në Drejtorinë e Parë

 

Dëshmia e Skënder Stefanllarit

Gjatë aktakuzës kisha vetëm një dëshmitar. Lidhet me NevzatHaznedarin që ishte kryekriminel. Do të tregoj si e kam njohur Nevzatin. Në vitin 1940 hapet kampi i parë i arsimtarëve në Durrës. Ishin të tërë arsimtarët e Korçës atje. Midis tyre edhe NevzatHaznedari. Kur ka vajtur për vizitë Jakomoni në këtë kamp, Nevzati me një tjetër e ka ngritur hooopa, duke iu lutur: “Aman, të vish në Korçë”. Asokohe ai mund të ishte nja 30 e ca vjeç (25 në fakt-shënim), por ishte bishë. Në prill ’41, kur hyn ushtria italiane në dhe vjen Jakomoni e ngre në supe përsëriNevzatHaznedarin me një mikun e tij, mu para bashkisë, duke i thënë këtë herë: “Hajde andej nga lumi”....Më vonë, Nevzati (në vitin 1943-shënim), hidhet me partizanët dhe u bë bisha e partizanëve. U që nënkomandant i komandës së vendit në Opar...Ne habiteshim. Unë vetë thoshja hapur: “Ky qe fashist i orëve të para. Si u bë ky partizan?!!! Kur i ra atij, nuk e harroi. Kur hynë partizanët, ky kërkoi çdo mënyrë që patjetër të më shpinte në gjyq. Një muaj përpara se të dilja në gjyq, bënte mbledhje nëpër të tëra lagjet e Korçës dhe kërkonte dëshmitarë të sajuar për mua, po s’po gjente njeri. Më në fund, vjen koha q unë dal në gjyq, sepse ishte vendosur...Më nxjerrin një shokun tim dëshmitar. Dhe e pyet kryetari i gjyqit (Koço Prifti-shënim) dëshmitarin: “Ç’di për Skënderin?”. “E kisha shok”-thotë ky. “Skënderi kishte armë?”. “Kishte një revole të vogël që na e tregonte neve!”. “Po Skënderi çfarë ka bërë?”-hidheshe ky, Nevzati, duke nxitur dëshmitarin. “Ne nuk dimë gjë se çfarë ka bërë Skënderi”-qe përgjigja e dëshmitarit. Pra, ma nxori inatin në gjyq. Ishte shumë i pashpirt.

(Ekstrakt nga “Zërat e kujtesës”, botim i Institutit të Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, nr.1, Tiranë 2014, faqe 374-376)

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!