Asambletë fashiste dhe komuniste rrëzuan dy herë të njëjtën kushtetutë

Premte, 12 Prill 2019 18:12
Asambletë e viteve 1939 dhe 1946 Asambletë e viteve 1939 dhe 1946

Nga Kastriot Dervishi

Është ndër rastet e rralla të historisë së Shqipërisë, që një kushtetutë (në atë kohë quhej statut) rrëzohej dy herë, njëherë nga fashistët e një herë tjetër nga komunistët.

12 prill 1939

U mblodh e organizuar nga pushtuesit fashistë, pas 7 prillit 1939, një e ashtuquajtur asamble, me shumë deputetë të emëruar dhe ndonjë ekzistues. Vendimet kryesore:

1-Rrëzohet regjimi, kushtetuta e 1928-s, abrogohet.

2-Krijohet qeveri e re nga asambleja.

3-Asambleja falënderon Duçen dhe bëhet fjalë për një marrëveshje të re.

4-Viktor Emanuelit III i Mbret të Italisë dhe Perandor i Etiopisë i ofrohet kurora në formën e një bashkimi persona midis dy vendeve.

Nuk u vu re prani italiane në ceremoninë e votimit, sipas porosive që ishin dhënë.

22 tetor 1943

Kuvendi Kombëtar, përfaqësia më e madhe legjislative në historinë e Shqipërisë, e zgjedhur nga këshillat e vjetra bashkiakë, miratoi:

1-Shfuqizimin e vendimeve të Asamblesë së 12 prillit 1939.

2-Abrogimin e të gjitha ligjeve që binin në kundërshtim me vendimin e 22 tetorit 1943.

3-Zgjedhjen e regjencës.

4-Rifuqizimin e Statutit Themeltar të Mbretërisë Shqiptare të vitit 1928.

11 janar 1946

Pas vendosjes së plotë të pushtetit të tyre, pas dhunës më shumë se njëvjeçare, komunistët organizuan zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945, në të cilat konkurruan të vetëm. Edhe këta rrëzuan për herë të dytë kushtetutën e vitit 1928.

Vendimi i Asamblesë përbëhej nga dy pika kryesore. E para sanksiononte formën e re të regjimit dhe e dyta shpallte se hiqej “përgjithmonë monarkia, Mbreti Zog dhe trashëgimtarët e tij, të cilëve iu ndalohej hyrja në Shqipëri përgjithmonë”.

Edhe këtu nuk u panë jugosllavë të pranishëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Bota Shqiptare

Haradinaj përballë sfidës “taksë”, ja çfarë do t’i kërkojë Merkel

Angela Merkel dhe Emanuel Macron do t’i kërkojnë kryeministrit Ramush Haradinaj heqjen e taksës, ndërsa kryeministrit Aleksander Vuçiç pushimin e fushatës kundër Kosovës, në mënyrë që të rifillojë dialogu mes...

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Kuriozitete

Shihni 10 fotot më të mira nga e gjithë bota, njëra i përket Shqipërisë

Njihuni me foto më të mira nga e gjithë bota përzgjedhur nga agjensitë ndërkombëtare. 1-Banorët e rajonit të Mendrisio të maskuar si personalitete biblike kryejnë procession e së enjtes së shenjtë...

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Sport

Tirana e Partizani duan vetëm fitore, edhe pse “i bëjnë nder” njëra-tjetrës

Java e 30-të e Kategorisë Superiore sjell duele ekstremesh, siç është ai ndërmjet Partizanit kryesues dhe Kastriotit që është në zonën e rënies nga kategoria. Të tilla janë edhe përballjet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!