Sekretari i Enverit dhe nëndrejtori i Nexhmijes

E Enjte, 25 Prill 2019 18:18

Nga Kastriot Dervishi

Sevo Tarifa, “me origjinë fshatar i varfër” (vdiste partia për këtë kontingjent), u shkollua pas lufte, sigurisht pasi braktisi në mënyrë mizore katundin prej nga vinte. Ai ishte partizan i vitit 1944, pra i fundit të luftës. Krejt pa asnjë kontribut në këtë luftë (por me aktivitet jo për t’u lavdëruar në viset shqiptare në Jugosllavi), nga mbarimi i saj e deri sot, nuk ka pushuar së shituri mend se është “veteran”. Kushedi edhe sa i kanë shkuar humbjet financiare fondit të pensioneve të shtetit shqiptar, duke paguar heroizma të paqena. Pasi punoi shumë vite me rininë, në vitin 1970 u emërua sekretar i Enver Hoxhës, diktatorit më të tmerrshëm dhe gjendicistit më të paparë të historisë së Shqipërisë, krimet e të cilit kalojnë disa pushtime bashkë. Kësisoj, nuk flet veterani Sevo, por flet sekretari i Enverit dhe nënkryetari i Nexhmijes. Gjoja lufta (për shokun në fjalë partia ka zbuluar gjëra që i ka thënë në raportet e mëparshme) është maska metodologjike që këta përdorin në propagandat e tyre. Kulmi i karrierës së shokut Sevo ishte viti 1970, kur partia e llozave e emëroi si njeri të besuar pranë diktatorit. Në mënyrë të përkryer, kryeagjitatori “veteran” që edhe në pleqëri nuk rri pa trazuar helimin që ka hedhur gjithë jetën është fiks sekretari i Enverit dhe nënkryetari i Nexhmijes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!