1940/Fashisti Salvoni: I japim bursë djalit të mikut tonë besnik

E Enjte, 02 May 2019 18:42
Letrat origjinale që mbaheshin në mënyrë të fshehtë nga E.Hoxha Letrat origjinale që mbaheshin në mënyrë të fshehtë nga E.Hoxha

Nga Kastriot Dervishi

Fashisti kont Salvo Salvoni ishte ndër njerëzit më të rëndësishëm të regjimit fashist në Shqipëri. Ai ishte kryetar i Zyrës së Mëkëmbësisë në Vlorë. Pasi çështja e bursës së Sulejman Myftiut ishte zvarritur, ky i fundit i shkruan më 3.7.1940 Salvo Salvoni. Në përgjigje, më 13.7.1940 Salvoni i shkruan mëkëmbësit Jakomonit, ndër të tjera:

“Studenti i sipërm thotë është anëtar i një familjeje të lidhur me prej kohës, nga lidhje të sinqerta e simpatia. I ndjeri babai i tij ishte mësues i gjuhës shqipe në shkollat tona mbretërore, e cila është shumë e avancuar nga propaganda e vazhdueshme e tij, zhvilluar në popullatën e Vlorës në momente politike delikate. Pas vdekjes së babait, familja e të riut Sulejman Myfti, ndodhet në kondita ekonomike jo të mira dhe ndihma jonë eventuale do të ketë një vlerë të mirë politike, ndërsa është një djalë i mirë, studioz, i disiplinuar dhe djali i një mikut tonë besnik”.

Letrat në fjalë mbaheshin në dosjen për Mynush Myftiun dhe të kaluarën e tij.

Modifikuar më E Enjte, 02 May 2019 18:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës, heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

Bota Shqiptare

Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës, heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

Në ditën më të bukur të jetës së tij, ai i shpëtoi jetën dikujt tjetër. Është kjo historia e mjekut shqiptar në Itali, Sokol Berisha, i cili sapo i tha...

“Merkatoja e Milanit nuk vlen 400 milionë euro”, Berluskoni: Nëse do isha Gatuzo do të luaja me…

Sport

“Merkatoja e Milanit nuk vlen 400 milionë euro”, Berluskoni: Nëse do isha Gatuzo do të luaja me…

Ish-presidenti i Milanit dhe numri një aktualisht te Monza, Silvio Berluskoni, ka folur për ish-klubin e tij, për mikrofonat e “Telombardia”, për situatën aktuale të ekipit dhe lojën që bën...

Korçari i famshëm, këngë për Edi Ramën: Ç’bëre 6 vjet në pushtet? (VIDEO)

Politikë

Korçari i famshëm, këngë për Edi Ramën: Ç’bëre 6 vjet në pushtet? (VIDEO)

Korçari i famshëm, Ilir Vrenozi, i njohur për satirën e tij në rrjetet sociale, i ka kushtuar një këngë humoristike Edi Ramës, duke u tallur me kryeministrin. Një parodinë e tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!