1940/Fashisti Salvoni: I japim bursë djalit të mikut tonë besnik

E Enjte, 02 May 2019 18:42
Letrat origjinale që mbaheshin në mënyrë të fshehtë nga E.Hoxha Letrat origjinale që mbaheshin në mënyrë të fshehtë nga E.Hoxha

Nga Kastriot Dervishi

Fashisti kont Salvo Salvoni ishte ndër njerëzit më të rëndësishëm të regjimit fashist në Shqipëri. Ai ishte kryetar i Zyrës së Mëkëmbësisë në Vlorë. Pasi çështja e bursës së Sulejman Myftiut ishte zvarritur, ky i fundit i shkruan më 3.7.1940 Salvo Salvoni. Në përgjigje, më 13.7.1940 Salvoni i shkruan mëkëmbësit Jakomonit, ndër të tjera:

“Studenti i sipërm thotë është anëtar i një familjeje të lidhur me prej kohës, nga lidhje të sinqerta e simpatia. I ndjeri babai i tij ishte mësues i gjuhës shqipe në shkollat tona mbretërore, e cila është shumë e avancuar nga propaganda e vazhdueshme e tij, zhvilluar në popullatën e Vlorës në momente politike delikate. Pas vdekjes së babait, familja e të riut Sulejman Myfti, ndodhet në kondita ekonomike jo të mira dhe ndihma jonë eventuale do të ketë një vlerë të mirë politike, ndërsa është një djalë i mirë, studioz, i disiplinuar dhe djali i një mikut tonë besnik”.

Letrat në fjalë mbaheshin në dosjen për Mynush Myftiun dhe të kaluarën e tij.

Modifikuar më E Enjte, 02 May 2019 18:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfshihet nga stuhia avioni ku udhëtonte Princi William dhe Kate

Aktualitet

Përfshihet nga stuhia avioni ku udhëtonte Princi William dhe Kate

Një stuhi e fuqishme përfshiu Pakistanin dhe detyroi avionin ku udhëtonin Princi William dhe bashkëshortja e tij Kate të anulonte uljen në aeroportin e parashikuar. Avioni “Voyager” i Forcave Ajrore...

Shkodra pa energji elektrike, qendra e qytetit në terr

Aktualitet

Shkodra pa energji elektrike, qendra e qytetit në terr

Prej më shumë se një ore, qendra e qytetit të Shkodrës ndodhet në errësirë të plotë. Shëtitorja kryesore e qendrës së qytetit që përshkojnë qytetarët çdo mbrëmje është në “pushtetin” e...

Kokaina për pak kaloi...! Skaneri nuk dha sinjal të kuq në kontenierët e parë

Kronikë

Kokaina për pak kaloi...! Skaneri nuk dha sinjal të kuq në kontenierët e parë

Porti i Durrësit është vendosur në gjendje alarmi pasi dy nga katër kontenierët me kokainë të nisur nga E3kuadori kanë arritur ti shpëtojnë kontrolleve. Skanimi i kryer në datat 20...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!