1992/Vendimet që hoqën kufomën e Enver Hoxhës nga varrezat e dëshmorëve

E Enjte, 02 May 2019 19:04

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1992 kufoma e Enver Hoxhës dhe eshtrat që i takonin personave të tjerë, u hoqën nga varrezat e dëshmorëve të kombit. Në atë kohë, dolën dy akte, një vendim qeverie dhe vendim i presidentit. Nga varrezat e dëshmorëve u hoqën personat që nuk ishin vrarë në luftë. Konkretisht aktet. Në listat shoqëruese, dallohen këto akte.

1-Me vendimin nr.135, datë 28.4.1992, Këshilli i Ministrave vendosi heqjen e eshtrave të personave jodëshmorë nga varrezat e dëshmorëve të atdheut, të vendosura aty në kundërshtim me udhëzimin e Presidiumit të Kuvendit Popullor, nr.737, datë 18.10.1969 “Për dëshmorët e atdheut dhe varrezat e tyre”. Ngarkohej për zbatimin e vendimit Ministria e Ndërtimit, Strehimit e Rregullimeve Publike, si dhe Komiteti Ekzekutiv i Këshillit Popullor të Rrethit Tiranë.

2-Me vendimin nr.28, datë 1.5.1992, Presidenti i Republikës, Sali Berisha, me propozim të Këshillit të Ministrave, vendosi heqjen e eshtrave të personave jodëshmorë nga varrezat e dëshmorëve të atdheut, të vendosura në to me vendime të Presidiumit të Kuvendit Popullor apo me vendime të përbashkëta të Presidiumit të Kuvendit Popullor e të Këshillit të Ministrave. Vendimi përmend aktet e mëparshme, por jo emra. Ato gjenden në një shkresë tjetër. Për Alqi Kondin dhe Nako Spirun nuk disponoheshin të dhëna.

I-Vendime të Presidiumit të Kuvendit Popullor

1-Todo Manço, nr.219, datë 7.11.1974

2-Kahreman Ylli, nr.233, datë 4.9.1975

3-Hysni Kapo, nr.248, datë 24.9.1979

4-Spiro Moisiu, nr.266, datë 13.4.1981

II-Vendime të përbashkëta të Presidiumit të Kuvendit Popullor e Këshillit të Ministrave

1-Josif Pashko, datë 6.9.1963

2-Medar Shtylla, datë 20.12.1963

III-Me vendime të komisioneve të varrimit

1-Gogo Nushi, datë 9.4.1970

2-Enver Hoxha, datë 11.4.1985

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vdekja e shkencëtares në Greqi, autori i dyshuar djali i një prifti, viktima u përplas me makinë më pas u përdhunua dhe u vra

Aktualitet

Vdekja e shkencëtares në Greqi, autori i dyshuar djali i një prifti, viktima u përplas me makinë më pas u përdhunua dhe u vra

Zhdukja dhe më pas vrasja e shkencëtares amerikane Suzanne Eaton në Kretë zuri titujt e mediave greke dhe jo vetëm. Misteri që mbuloi zhdukjen e 59-vjeçares pasoi me lajmin për...

Aksidenti në Elbasan/ Të plagosurit rëndë, me urgjencë drejt Tiranës

Kronikë

Aksidenti në Elbasan/ Të plagosurit rëndë, me urgjencë drejt Tiranës

Dy të plagosurit e aksidentit në Paper të Elbasanit, që mbetën të bllokuar në mjet, janë transportuar drejt spitalit të Traumës në kryeqytet, për ndihmë mjekësore të specializuar. Burime policore thanë...

Kriza, reagon PLL, Shpëtim Axhami: S’ka rëndësi data e zgjedhjeve, por standardet dhe pa Ramën kryeministër

Politikë

Kriza, reagon PLL, Shpëtim Axhami: S’ka rëndësi data e zgjedhjeve, por standardet dhe pa Ramën kryeministër

Partia Lëvizja e Legalitetit përmes një deklarate sot komenton zhvillimet politike në vend si dhe ndalet tek kriza që ka mbërthyer vendin. Në deklaratën shpërndarë për mediat kreu i PLL...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!