Shtatorja “Nënë Shqipëri”, një model sovjetik që nuk meriton respekt

Diel, 05 May 2019 10:18

Nga Kastriot Dervishi

Çdo shqiptar duhet të shohë me dyshim dhe të refuzojë trashëgiminë komuniste të simboleve. Ajo është ndërtuar e frymëzuar nga parimet e luftës së klasave, urrejtjes dhe pushtetit komunist. Çdo simbol është pjesë e rrjetit të agjitacionit monumental të Partisë së Punës. Gurët e gdhendur, shtatoret, etj, nuk janë gjë tjetër veçse propaganda komuniste që nuk lidhen as me dëshmorët e as me atdheun. Ka shumë vite që në varrezat e dëshmorëve në Tiranë, zhvillohen karnavale rreth një mase guri me figurën e nënës që simbolizon të rënët në luftë për revolucionin komunist. Nuk ka asnjë kombëtare shqiptare. Historia lidhet tërësisht me organin ekzekutiv të Partisë së Punës dhe diktatorin më të madh që nxori kjo parti. Le të shohim aktet.

Me vendimin nr.86, datë 25.3.1970, të Byrosë Politike u caktua vendi i ri i varrezave të dëshmorëve. Deri këtë kohë, vendi ishte te parku i sotëm i liqenit.

Me vendimin nr.236/1, datë 15-16.3.1970, të Byrosë Politike u miratua projektideja e varrezave sipas variantit të parë.

Me vendimin nr.20, datë 27.2.1970, të Byrosë Politike u miratua mauzoleumit dhe skulpturën në varrezat e dëshmorëve të Tiranës u vendos skulptura sipas variantit të parë me një grua që përfaqësonte “nënën Shqipëri”, por realisht e ngjashme me variante sovjetike në Rusi apo Ukrainën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës, heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

Bota Shqiptare

Lë në mes dasmën e tij për t’i shpëtuar jetën të moshuarës, heroi shqiptar ‘pushton’ mediat italiane

Në ditën më të bukur të jetës së tij, ai i shpëtoi jetën dikujt tjetër. Është kjo historia e mjekut shqiptar në Itali, Sokol Berisha, i cili sapo i tha...

“Merkatoja e Milanit nuk vlen 400 milionë euro”, Berluskoni: Nëse do isha Gatuzo do të luaja me…

Sport

“Merkatoja e Milanit nuk vlen 400 milionë euro”, Berluskoni: Nëse do isha Gatuzo do të luaja me…

Ish-presidenti i Milanit dhe numri një aktualisht te Monza, Silvio Berluskoni, ka folur për ish-klubin e tij, për mikrofonat e “Telombardia”, për situatën aktuale të ekipit dhe lojën që bën...

Korçari i famshëm, këngë për Edi Ramën: Ç’bëre 6 vjet në pushtet? (VIDEO)

Politikë

Korçari i famshëm, këngë për Edi Ramën: Ç’bëre 6 vjet në pushtet? (VIDEO)

Korçari i famshëm, Ilir Vrenozi, i njohur për satirën e tij në rrjetet sociale, i ka kushtuar një këngë humoristike Edi Ramës, duke u tallur me kryeministrin. Një parodinë e tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!