Shtatorja “Nënë Shqipëri”, një model sovjetik që nuk meriton respekt

Diel, 05 May 2019 10:18

Nga Kastriot Dervishi

Çdo shqiptar duhet të shohë me dyshim dhe të refuzojë trashëgiminë komuniste të simboleve. Ajo është ndërtuar e frymëzuar nga parimet e luftës së klasave, urrejtjes dhe pushtetit komunist. Çdo simbol është pjesë e rrjetit të agjitacionit monumental të Partisë së Punës. Gurët e gdhendur, shtatoret, etj, nuk janë gjë tjetër veçse propaganda komuniste që nuk lidhen as me dëshmorët e as me atdheun. Ka shumë vite që në varrezat e dëshmorëve në Tiranë, zhvillohen karnavale rreth një mase guri me figurën e nënës që simbolizon të rënët në luftë për revolucionin komunist. Nuk ka asnjë kombëtare shqiptare. Historia lidhet tërësisht me organin ekzekutiv të Partisë së Punës dhe diktatorin më të madh që nxori kjo parti. Le të shohim aktet.

Me vendimin nr.86, datë 25.3.1970, të Byrosë Politike u caktua vendi i ri i varrezave të dëshmorëve. Deri këtë kohë, vendi ishte te parku i sotëm i liqenit.

Me vendimin nr.236/1, datë 15-16.3.1970, të Byrosë Politike u miratua projektideja e varrezave sipas variantit të parë.

Me vendimin nr.20, datë 27.2.1970, të Byrosë Politike u miratua mauzoleumit dhe skulpturën në varrezat e dëshmorëve të Tiranës u vendos skulptura sipas variantit të parë me një grua që përfaqësonte “nënën Shqipëri”, por realisht e ngjashme me variante sovjetike në Rusi apo Ukrainën.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përfshihet nga stuhia avioni ku udhëtonte Princi William dhe Kate

Aktualitet

Përfshihet nga stuhia avioni ku udhëtonte Princi William dhe Kate

Një stuhi e fuqishme përfshiu Pakistanin dhe detyroi avionin ku udhëtonin Princi William dhe bashkëshortja e tij Kate të anulonte uljen në aeroportin e parashikuar. Avioni “Voyager” i Forcave Ajrore...

Shkodra pa energji elektrike, qendra e qytetit në terr

Aktualitet

Shkodra pa energji elektrike, qendra e qytetit në terr

Prej më shumë se një ore, qendra e qytetit të Shkodrës ndodhet në errësirë të plotë. Shëtitorja kryesore e qendrës së qytetit që përshkojnë qytetarët çdo mbrëmje është në “pushtetin” e...

Kokaina për pak kaloi...! Skaneri nuk dha sinjal të kuq në kontenierët e parë

Kronikë

Kokaina për pak kaloi...! Skaneri nuk dha sinjal të kuq në kontenierët e parë

Porti i Durrësit është vendosur në gjendje alarmi pasi dy nga katër kontenierët me kokainë të nisur nga E3kuadori kanë arritur ti shpëtojnë kontrolleve. Skanimi i kryer në datat 20...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!