1973/Revolta e Spaçit, 93 persona me të dhëna agjenturiale-operative, 4 të pushkatuar

Hënë, 20 May 2019 18:38

Nga Kastriot Dervishi

Më 21 maj 1973 të burgosurit në kampin e punës së detyruar nr.303 në Spaç u ngritën në revoltë. Gjithçka nisi si protestë kundër keqtrajtimit të një shokut të tyre në regjim biruce e vazhdoi në një protestë që tronditi gjithë regjimin. Në përfundim, u evidentuan prej organeve të Sigurimit 93 pjesëmarrës aktivë. U zhvilluan 5 procese politike, u dhanë shumë vite burg dhe u pushkatuan katër persona. Dënimet u dhanë këto data:

1-Grupi i parë, dënuar më 24.5.1973

2-Grupi i dytë, dënuar më 30.6.1973

3-Grupi i tretë, dënuar më 13.7.1973

4-Grupi i katërt, dënuar më 21.7.1973

5-Grupi i pestë, dënuar më 25.7.1973

Disa nga parullat e hedhura gjatë revoltës ishin:

-"Ja vdekje ja liri"

-“Ne nuk punojmë as sot as mot”,

-“Rroftë Shqipëria e Lirë”,

-“Ju jeni katila dhe keni lyer duart me gjakun tonë”,

-“Do t'ju djegim si Stalini"

-“Mos u gënjeni se kurrë në botë nuk do të fitojë komunizmi”

-“Poshtë komunistët”

-“Rroftë Europa e lirë”

Të mos harrojmë të dënuarit me vdekje, martirët e lirisë: Skënder Daja, Dervish Bejko, Hajri Pashaj dhe Pal Zefi.

Modifikuar më Hënë, 20 May 2019 18:41

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Aktualitet

VIDEO/ Film 'horror': 3 km mes frikës e gjakut, pronari i lokalit mbi makinën në ecje të turistëve spanjollë

Dalin pamjet e tmerrshme të sulmit ndaj turistëve spanjollë në Porto Palermo nga pronari i një lokali, Mihal Kokëdhima. Pamjet nuk kanë nevojë për koment. Dje, Policia e Sarandës i ka...

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Sport

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Rinovimi i Edin Xhekos me Romën ishte një goditje për Interin, pasi komplikon shumë planet e zikaltërve në merkato. Interi shpresonte shumë që të mbërrinte te boshnjaku duke futur në...

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!