1956/Ndotja e qendrës së votimit në zgjedhjet vendore

E mërkurë, 26 June 2019 09:22

Në qendrat ku zhvilloheshin paradat e votimeve, kanë ndodhur edhe ngjarje të tilla. Në vitin 1956 u zhvilluan zgjedhje vendore që bëheshin për këshilltarë popullorë. Këta pastaj zgjidhnin komitetet ekzekutive apo nivelet e tjera më të ulëta. Kryetarët e komiteteve ekzekutive të rretheve rekomandoheshin më parë nga Byroja Politike dhe pastaj “zgjidheshin” nga këshilltarët popullorë. Pra në këtë rast, bëhej dy herë votim formal: një herë nga populli dhe një herë tjetër nga këshilltarët. Pavarësisht se ishte diktaturë, edhe qendrat e votimit cenoheshin me anë të ndotjes. Rasti bashkëlidhur tregon atë që ka ndodhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Politikë

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Ish-ministri Edmond Panariti i është referuar revistës Monitor mbi raportin e Bankës Botërore, ku thuhet se Shqipëria me nivel varfërie 35%, është vendi më i varfëri në planet. Ai shpjegon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!