1986/“Votuam për pushtetin tonë, për partinë japim jetën”

Diel, 30 June 2019 17:50

Zgjedhjet janë organizimet më të spektakolare të diktaturave. Si asnjëherë tjetër, gënjeshtra dhe falsiteti ngrihen në nivele aq të larta. Po ashtu përdoreshin për të rritur “mobilizimin” e punonjësve për të realizuar planet, etj. Fotografitë tipike të ditës së votimit ishin ato që shihnin larmi njerëz që qëndronin të palëvizur para një kutie votimi. Pëlqehej zakonisht përzierja e ushtarakëve me popullit. Parullat ishte klishe të njohura. Po ato. Në zgjedhjet vendore të 27 prill 1986 në propagandën e kohës spikasnin parullat: “Votuam për pushtetin tonë që duam ta ruajmë si sytë e ballit”; “Jo një votë, po edhe jetën tonë e të fëmijëve japim për Frontin e për partinë”, apo më tej komentet:

-“Nga një legjislaturë në tjetrën nuk janë bërë vetëm hapa gjigandë përpara në industri e bujqësi, shkencë e mbrojtje, por janë rritur e shumuar njerëzit tanë, zotërit e vërtetë të fabrikave e uzinave, të hidrocentraleve dhe të fushave me grurë, të laboratorëve dhe auditorëve të shkollave të larta e të Akademisë së Shkencave”.

-“Fryma e lartë e aksionit dhe mobilizimi revolucionar që karakterizoi çdo kolektiv për të shkrua në zgjedhjet e 27 prillit me sa më shumë rezultate, po ngrihet më tej tani në prag të festës së 1 majit. Menjëherë pas zgjedhjeve, në shumë rrethe u ndërmorën aksione në sektorë të ndryshëm të jetës e të prodhimit.

1 koment

  • Përgjigju Vuk Karagjiqi

    Diel, 30 June 2019 23:19 komentuar nga Vuk Karagjiqi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Kulturë

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Nga dje deri më 26 korrik në qytetin e Mitrovicës, për vitin e nëntë me radhë organizohet Festivali Green. Ky edicion organizohet nën temën “Për nënën natyrë” duke vënë në spikamë...

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Kulturë

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Dje në ceremoninë përmbyllëse të edicionit të 11-të të PriFest, janë ndarë çmimet në kategoritë kryesore për filmat pjesëmarrës. ku çmimi për aktorën dhe aktorin më të mirë, u dhuruan...

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Kulturë

Mbyllet edicioni i 10-të i Anibarit, këta janë fituesit

Edicioni i dhjetë i Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar - “Anibar”, është mbyllur sonte. Ai është mbajtur nga 15 - 21 korrik në qytetin e Pejës, transmeton Koha.net.   Në këtë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!