1943/Ylli i kuq sjell përçarje, shoqja partizane “Tanksi”, imoralitet në mal

Hënë, 08 July 2019 17:18

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentet e Komitetit Qarkor të Gjirokastrës të Partisë Komuniste Shqiptare, po citoj pjesë nga ato të datave 13 korrik 1943 dhe 27 gusht 1943, të nënshkruar nga përfaqësuesi Haki Toska (që shkruante me pseudonimet “I vogli” dhe “Lasko”). Në dokumentin e parë bëhet fjalë se anglezët kanë qenë kundër përdorimit të yllit të kuq komunist (i kopjuar nga modeli i partizanit jugosllav), duke i detyruar partizanët që ta heqin madje, si dhe se kjo çështje kish qenë objekt përçarje me forcat nacionaliste. Komunistët ishin të lidhur me yllin, ndërsa nacionalistët me simbolet kombëtare. Komunistët të drejtuar nga Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha, i përmbaheshin mungesës së simboleve kombëtare. Në letrën tjetër ka diçka për moralin e shoqes “Tanksi”, e cila nuk mbante sjellje morale të mira me partizanet. Ishte përjashtuar për disa kohë nga partia, por më pas u pranua sërish. Partia ia hoqi njollën. “Tanksi” u bë një komuniste e përkushtuar, rigoroze në zbatimin e luftës së klasave.

1 koment

  • Përgjigju rodric camela

    Hënë, 15 July 2019 21:43 komentuar nga rodric camela

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Aktualitet

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Vijonë në Rinas, operacionet e përbashkëta të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë të cilëve u është refuzuar azili në vendet e BE-së. Sot u kthyen 29 shtetas nga Franca, mes tyre edhe...

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Aktualitet

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur t’i propozojë  Kuvendit, Petraq Milon për kryetar të KLSH-së. Prof. Dok. Petraq Milo është një personalitet me një eksperiencë të jashtëzakonshme, brenda dhe jashtë...

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Aktualitet

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Prangosen 3 të rinj në Mirditë. Një 20-vjeçar dhe dy të tjerë nga 24 vjeç janë kapur nga policia pas goditjes me sende të forta të një 43-vjeçari në qytetin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!