Me pranga në qeli

E Enjte, 18 July 2019 16:12

Nga Kastriot Dervishi

Dokumentimi me foto i të burgosurve politikë gjatë kohës së komizmit është diçka e vështirë, gati e pamundur. Nga e kaluara trashëgojmë fare pak fotografi, krahasuar me ato që do mund të kishim në të vërtetë. Për këto arsye, çdo imazh që na vjen nga e kaluara është dokument tejet i vlefshëm. Qenan Asllan Guri (Drini), me profesion pijeshitës, lindur në Dibër në vitin 1906 e banues në Tiranë, u arrestua më 3.3.1951. U përfshi në një proces politik së bashku me Muhamet Sherif Langun (22 vjeç) dhe Muharrem Myrteza Pistolin (41 vjeç). Akuzoheshin për “dhënie informatash me karakter ekonomik” dhe organizim atentatesh kundër udhëheqësve.  U gjykuan nga Gjykata Ushtarake e Tiranës. Qenani cilësohej “armik i betuar i pushtetit popullor”, sepse një vëlla ia kishin pushkatuar dhe një tjetër ishte i arratisur. Qenani u dënua me 15 vjet burgim dhe konfiskim të pasurisë. Dy shokët e tjerë me 8 dhe e 3 vjet burgim. Fotoja e Qenanit është bërë në qeli. Dallohen prangat dhe shtroja e qelisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!