1982/Udhëheqja debat zoologjik për pulat dhe vezët

Premte, 19 July 2019 15:31

Nga Kastriot Dervishi

Shihini udhëheqësit si diskutojnë për pulat si të ishin prerë për zoologji. Duke qenë individë parazitë, krejt të papërgjegjshëm për të drejtuar një vend, merreshin me debate të kota, të cilave ai i jepnin dum dhe as drejtim. Të tilla tekste si i mëposhtme, nuk janë veçse me karakter humoristik. Teksa Sekretariati i KQ të PPSH-së diskutonte më 19.6.1982 probleme të hidrocentralit të Komanit, debati më i madh u zhvilluar për çështjen e vezës dhe pulës. Vetë udhëheqësi mban fjalën dhe të tjerë pas tij diskutojnë.

Pjesë nga diskutimi:

Enver Hoxha: Këto ditë pashë në televizor, nuk e mbaj mend mirë se ku, disa llojesh pulash, me pendë të ndryshme. Në përgjithësi kam parë se jashtë ka pula të bardha, me pjellori të lartë. Të kuptohemi, nuk është ngjyra e bardhë që e bën pulën të pjellë, po këtu është çështje race dhe e ushqimit të saj. Unë mendoj se i duhet kushtuar rëndësi procesit të përmirësimit të racës dhe të ndryshimit të racës së pulave, domethënë të arrihet të kemi pula me pjellori më të lartë. Gjithashtu, me sa kam parë në televizor, disa nga pularitë tona janë të pastra dhe kjo është gjë e mirë, por më duket se pularia e Gjirokastrës nuk ishte aq e pastër. Në këto vende duhet të ketë pastërti, sepse janë ambiente të mëdha dhe shumë delikate, kurse kujdesi për këto kushte ndihmon në përmirësimin e racës. Edhe raca e pulave ka rëndësi të madhe për shtimin e prodhimit të vezëve dhe të mishit. Prandaj për të duhet të luftojmë siç luftojmë për përmirësimin e llojit të grurit, të misrit, për përmirësimin e racës së lopëve, etj, etj. Këto janë probleme të rëndësishme të bujqësisë.

Ramiz Alia: Po, përmirësimi i racës, përmirësimi i varieteteve të ndryshme, etj, janë burimet kryesore të shtimit të prodhimit.

Enver Hoxha: Ashtu është, përmirësimi i racës dhe i varieteteve të ndryshme, ndikon në shtimin e prodhimit.

Vangjel Çërrava: Po shoku Enver, 20-30% e prodhimit sigurohen vetëm nga përmirësimi i racës. Tani po punohet më shumë me pulën e bardhë “Leghornin”.

Enver Hoxha: Pikërisht, në televizor unë pashë që në pularitë tona nuk kishte pula të bardha, po ishin si pulat e vendit, të vjetra, si pulat e plakës sime.

Ramiz Alia: Po, po, duhet ndjekur ky proces në dobi të përmirësimit të racës, sepse pulat e vjetra nga 20 vezë në vit bënin.

Simon Stefani: Ato që kemi në pulari, bëjnë 240 vezë në vit.

Ramiz Alia: E kam fjalën për ato të vjetrat.

Simon Stefani: Po, po, ato aq bënin, nga 30 vezë në vit.

Vangjel Çërrava: Tani ka mobilizim edhe në këtë sektor. Edhe shokët që kanë shkuar për të parë punën në bazë na kanë thënë se ka mobilizim të mirë.

Enver Hoxha: Duhet ta mbajmë të ngritur punën, të mos e ulim entuziazmin. Deri tani ka pasur entuziazëm dhe ky do të vazhdojë, po duhet edhe të punohet që të mos bjerë.

1 koment

  • Përgjigju Vuk Karagjiqi

    Premte, 19 July 2019 20:58 komentuar nga Vuk Karagjiqi

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Sport

190 mijë paund në javë, njihuni me futbollistin adoleshent më të paguar në botë

Jadon Sanço është një nga objektivat kryesorë të Mançestër Junajtid për merkaton e janarit. “Djajtë e kuq” janë gati t’i paguajnë 100 milionë paund skuadrës së Borusia Dortmundit për talentin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!