Aty ku vendoset busti i Stavre Dolloreviçit godinat shemben

Hënë, 05 August 2019 14:08
Busti i Dolloreviçit kur ishte prapa bashkisë së vjetër Busti i Dolloreviçit kur ishte prapa bashkisë së vjetër

Siç dihet, më 7.10.1942, sipas njoftimit të kohës, në Tiranë u vranë në përpjekje me forcat e rendit, komunistët Savre Dolloreviç, Sadik Stavaleci dhe Xhoxhi Martini. I katërti u arrestua, por mundi të dalë nga burgu i regjimit fashist. Më vonë u tha se Savre Dolloreviçi quhej Vojo Kushi. Pasi komunistët vendosën pushtetin e tyre për protagonistët e kësaj ngjarje rezervuan një bust vetëm për Savre Dolloreviçin (Vojo Kushin). Dy të tjerët nuk u nderuan me buste, ndërsa i katërti, Muharrem Llanaj, u burgos nga vetë komunistët me akuza politike. Busti i vogël i Dolloreviçit u vendos pas Bashkisë së vjetër të Tiranës (vend i cili sot është brenda sheshit “Skënderbej”). Pasi komunistët kishin në plan ta shembin bashkinë, e hoqën bustin e vogël dhe e çuan në vendin e quajtur Selvia. U shemb godina e bashkisë. Pas shumë vitesh, edhe godina e biznese të zonës aty rrotull bustit u shembën sërish për të dalë në dritë busti i vogël variant sovjetik i Dolloreviçit.  

Modifikuar më Hënë, 05 August 2019 14:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!