1986/Heqja e duhanit të mirë për popullatën, shitja e duhanit të keq

Hënë, 12 August 2019 18:30
Pjesë nga biseda, si dhe një foto e vitit 1986 e Ramiz Alisë në fshat Pjesë nga biseda, si dhe një foto e vitit 1986 e Ramiz Alisë në fshat

Nga Kastriot Dervishi

Në vitin 1986 përllogaritej se shqiptarët pinin duhan që llogaritej në vlerën e 18 milionëve dollarë në vit. Për qëllime eksporti, udhëheqja mendonte ta hiqte edhe atë lloj duhani dhe ta zëvendësonte me një lloj tjetër rus. Kjo del nga një bisedë e Sekretariatit më 23.1.1986. Edhe te kjo fushë, udhëheqja nuk fali asgjë, por mendoi vetëm për eksportin, aq të domosdoshëm por që nuk mund të shpëtonte falimentimin ekonomik.

Pjesë nga biseda

Hekuran Isai: E gjithë Shqipëria, brenda një viti, pi 18 milion dollarë.

Manush Myftiu: Po sikur ta eksportosh atë sasi që pimë?

Ramiz Alia: Po çfarë të pimë në vend të tij?

Adil Çarçani: Ta heqim atë dhe të japim për të pirë si ai duhani kasbek i rusëve.

Ramiz Alia: Është i mirë ai lloj duhani, është nga ai që pinin ushtarët.

Adil Çarçani: Për atë them unë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Politikë

Rama mbush çantën me koncesione, shkel mbi shqiptarët

Një karikaturë e Kosta Rakës,  cila tregon situatën ekonomike në vend, është bërë hit në rrjete sociale. Në këtë karikaturë, shihet kryeministri Edi Rama që në shpinë mban çantën e...

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Aktualitet

FOTOT/ Zhduken dy turiste në Alpet shqiptare, kush i shikon të njoftojë Policinë!

Dy turiste janë zhdukur në Alpet shqiptare. Që prej datës 13 gusht nuk ka asnjë informacion në lidhje me një turiste gjermane dhe një polake. Shoqatat bjeshkatare të Kosovës dhe Shqipërisë...

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Politikë

Edmond Panariti: Marrëzia e madhështisë së mjerimit!

Ish-ministri Edmond Panariti i është referuar revistës Monitor mbi raportin e Bankës Botërore, ku thuhet se Shqipëria me nivel varfërie 35%, është vendi më i varfëri në planet. Ai shpjegon...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!