Një VKM ende e pazbatuar, memoriali në Tiranë i ushtarëve amerikanë

Tuesday, 13 August 2019 18:00

Nga Kastriot Dervishi

Me propozim të Ministrisë së Mbrojtjes, me vendimin nr.474, datë 22.5.2013, Këshilli i Ministrave vendosi ngritjen në Tiranë të memorialit “Ushtarët amerikanë të rënë në luftë”. Për zbatimin e këtij vendimi që duhet ta ndiqte ministria propozuese, përfshiheshin disa institucione: Bashkia e Tiranës (për caktimin e vendit), Ministria e Brendshme (për ndonjë shpronësim të mundshëm apo mbështetje), Ministria e Kulturës (për monumentin, konkursin, etj) dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (për plotësimin e informacionit të kërkuar). Rolin kryesor e kishin Ministria e Mbrojtjes dhe Bashkia e Tiranës. Siç bëhen punët në Shqipëri, kur ka hyrë viti i shtatë i miratimit të kësaj VKM-je ende nuk është bërë asgjë. Çuditërisht për raste të tjera koordinohen shpejt dhe mirë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Aktualitet

Gjendet një trup i pajetë rreth 1 milje në det, detajet që tregojnë për një vrasje

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e kësaj të diele në ujërat e Adriatikut. Viktima është e seksit mashkull dhe është gjetur rreth 1 milje në det të hapur...

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Globi

Sudan, ushtria dhe civilët marrëveshje për qeverisje të përbashkët

Këshilli ushtarak i Sudanit dhe aleanca e opozitës civile kanë nënshkruar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit. Marrëveshja do të krijojë një këshill të ri qeverisës, ku do të përfshihen...

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!