Deputetët e kohës së kolerës

Premte, 16 August 2019 09:27

Nga Kastriot Dervishi

Nga niveli i deputetëve të rendit kapitalist, shikoni si ndryshon paraqitja në rendin socialist. Krejtësisht ndryshim. Rendi socialist i përfaqësuar nga injoranca dhe krimi. Në vitin 1950 u zhvilluan zgjedhjet e dyta parlamentare për Kuvendin Popullor. Edhe këto u bënë me gogla, jo me fletë votimi. Votohej me zona zgjedhore, vetëm me një kandidat që ishte i Frontit Demokrat, maska e Partisë së Punës në të gjitha zgjedhjet. Në përfundim, Kuvendi Popullor u bë një trupë e larmishme të paditurish që vinin kryesisht nga sferat e prodhimit dhe ishin pa lidhje me procesin legjislativ. Një regjim injorantësh, këtë format mund të kishte. Fotografia u përket (pjesërisht) deputetëve të Korçë. Më i njohuri ndër ta është Rita Marko (është burrë), i treti nga e majta. Dy deputetët nga e djathta spikasin për origjinalitetin etyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!