Vendi i një ekzekutimi të shëmtuar në dy kohë

E Enjte, 29 August 2019 11:27

Në ditën e personave të zhdukur (30 gusht), po kujtoj vendin e të vetmit ekzekutim të filmuar të Shqipëri, skenës më makabre të parë ndonjëherë. Fotografitë tregojnë të njëjtin vend në dy vite të ndryshme, 1946 dhe 2019. Në Maliq të Korçës. Personat e pushkatuar janë: Eugenio Scaturo (29 vjeç), Vasil Mano (34 vjeç), Zorika Mano (27 vjeç), të tre të lidhur me njëri-tjetrin. Përveç tyre, pak metra më larg u varën inxhinierët Abdyl Sharra (35 vjeç) dhe Kujtim Beqiri (30 vjeç). Gjithë këto skena ndodhnin më 20 nëntor 1946 përpara një turme injorante dhe shihte një shfaqje sa makabre aq edhe të shëmtuar e pabesë.

Modifikuar më E Enjte, 29 August 2019 11:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Aktualitet

Itali, 5 hajdutë shqiptarë të arit dhe orave 'Rolex' ballafaqohen me viktimat për t'u identifikuar

Pesë shqiptarë u arrestuan në Marcianise, në Casertano, Itali, për grabitje në provincën e Avellino, shkruajnë sot mediat italiane. Ata u kapën nga karabinierët brenda një makine të marrë me qera...

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Aktualitet

Moti ofron pamje të frikshme/ Skenar katastrofik në rajonin e Mesdheut

Prej dy ditësh, portali i specializuar i motit në Gjermani, Wetter, paralajmëron se rajonin e Mesdheut e pret një skenar katastrofik. Në kohën kur Venecia ka shënuar nivele rekord të përmbytjeve...

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Aktualitet

Shtylla të rrëzuara, fshatra në terr: Pasojat e stuhisë në Vlorë

Vlora vijon të jetë qarku më i prekur nga moti i keq. Reshjet e forta, shoqëruar me stuhi dhe shkarkesa atmosferike dëmtuan rrjetin elektrik në disa zona, kryesisht përgjatë bregdetit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!