Në Shqipërinë komuniste kishte mbi 3 mijë gjykata

Tuesday, 10 September 2019 16:28

Nga Kastriot Dervishi

Referuar relacionit të paraqitur fillimisht në Byronë Politike e më pas në Kuvendin Popullor, deri në nëntor 1990 në Shqipëri ekzistonin mbi 3 mijë gjykata. Nuk dilnin gjykatat e quajtura popullore pranë çdo rrethi, të apelit apo Gjykata e Lartë, por duhej që në lagje qytetesh e fshatrash, për një kategori veprash të kishte gjykata të tjera. Pjesën më të madhe e zinin padyshim gjykatat e fshatrave e të lagjeve të qyteteve.  

Me ligjin nr.7484, datë 8.5.1990, u bë një ndryshim në ligjin nr.7174, datë 20.11.1987 “Për organizimin gjyqësor në RPSSH”. Në nenin 12 të ligjit nr.7174, u hoqën fjalët “nga gjykatat e fshatrave, të qyteteve dhe të lagjeve të qyteteve”. Ligji hynte në fuqi më 1 nëntor 1990. Vetëm në prag të rënies regjimit, u hoq ky sistemi i çuditshëm gjykatash, dokumentet e të cilave nuk ka njeri që merr përsipër të shpjegojë se si kanë humbur.

Modifikuar më E mërkurë, 11 September 2019 08:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në Francë janë të shqetësuar… fitorja me Shqipërinë mbase nuk u bën punë!

Sport

Në Francë janë të shqetësuar… fitorja me Shqipërinë mbase nuk u bën punë!

Në fund të ndeshjeve të 9-ta të kualifikimeve janë përcaktuar katër skuadra të tjera të kualifikuara për në Euro2020 dhe kjo duket se i ka prishur disi punët e Francës...

Kajmaku kërkesë nga arratia, Ja çfarë ka dorëzuar avokati në Gjykatën e Apelit…

Politikë

Kajmaku kërkesë nga arratia, Ja çfarë ka dorëzuar avokati në Gjykatën e Apelit…

Kajmaku ka apeluar masën e sigurisë “Arrest me burg”, që ka dhënë ndaj tij në mungesë më 11 nëntor Gjykata e Tiranës. Burimet thanë se avokati i Agim Kajmakut ka dorëzuar...

Zbulohen problemet shëndetësore të Vuçiç, opozita: Të shtrohej në spital tjetër

Politikë

Zbulohen problemet shëndetësore të Vuçiç, opozita: Të shtrohej në spital tjetër

Ministria e Shëndetësisë në Serbi sqaroi të dielën se presidenti Aleksandar Vuçiç është shtruar në spital për shkak se ai ka probleme kronike minore me zemrën. Situata u përkeqësua të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!