1943/Shefqet Peçi oficer rezervist në Komandën Territoriale të Mbrojtjes Fashiste

E Enjte, 12 September 2019 16:45

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentet komprometuese nga e kaluara, që mbante Partia e Punës për anëtarët e Komitetit Qendror të saj, një dosje ishte edhe për Shefqet Peçin. Edhe ky si shumë të tjerë, deri në vitin 1943 ishte në punë shtetërore. Më 26.11.1942 Shefqet Peçi fitoi konkursin fashist si instruktor në konviktin mashkullor të Normales së Elbasanit. Kjo nëpunësi automatikisht kishte edhe efekte ushtarake. Sipas dokumentit të datës 5.3.1943, Shefqet Peçi bënte pjesë (si rezervist me gjuhën e sotme) në Komandën Territoriale të Mbrojtjes dhe meqë kishte kërkuar largim, zhvendosej nga Elbasan në Gjirokastër.

Se për këtë lufta nuk fillon në vitin 1939, por në vitin 1943 kur falimenton fashizmi. Të ngordhur e vdiqën fare fashizmin ama. Meqë jemi në kuadër të 75-vjetorit të këtyre që e kanë “dërrmuar” fashizmin duke qenë oficerë të tij po na rezultojnë oficerë rezervistë, si duhet ta ndajmë kohën? Apo ta lëmë vetëm në vitet 1943-1944 luftën?  

(Nesër dy dokumente të tjera).

Modifikuar më E Enjte, 12 September 2019 18:56

1 koment

  • Përgjigju Xen Palla

    Premte, 13 September 2019 19:46 komentuar nga Xen Palla

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!