1943/Shefqet Peçi u largua me “raport mjekësor” nga Konvikti Mashkullor i Elbasanit

Premte, 13 September 2019 15:44

Shefqet Peçi njoftoi Ministrinë e Arsimit nëpërmjet Nënprefekturës së Kurveleshit se nuk do të kthehej dot në Konviktin Mashkullor se “ishte sëmurë rëndë”. Peçi me sa duket nuk dëshironte të dilte haptazi kundër fashizmit. Praktika e shkresave që ruante partia për të ishte e qartë se organet qeveritare nuk kishin marrë një përgjigje të qartë për largimin e tij nga administrata fashiste. Korrespondenca është e datave 5.4.1943 dhe 17.5.1943.

Modifikuar më Diel, 15 September 2019 18:57

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Globi

Konservatorët sigurojnë edhe një mandat në Poloni

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parlamentare të së dielës në Poloni, duke siguruar kësisoj edhe një mandat katërvjeçar për të vazhduar reformat...

Dënohen me burgim 9 udhëheqës të Katalonjës

Globi

Dënohen me burgim 9 udhëheqës të Katalonjës

Gjykata e Lartë spanjolle i dënoi me nga 9 deri në 13 vjet heqje lirie 9 udhëheqës rë Katalonjës për rolin e tyre në përpjekjet për pavarësinë e rajonit në...

Kosovë: Autoritetet po hetojnë shkaqet e ndërprerjes së verifikimit të votave nga Serbia

Bota Shqiptare

Kosovë: Autoritetet po hetojnë shkaqet e ndërprerjes së verifikimit të votave nga Serbia

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u bëri thirrje të hënën institucioneve të sigurisë që të hetojnë dhe të zbardhin dyshimet për, siç thuhet, helmimin e personelit të Komisionit Qendror të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!