Fronti Nacionalçlirimtar i Pezës me kryetar kuestorin fashist të klasit të parë

Tuesday, 17 September 2019 15:38
Kamber Qafmolla gjatë luftës dhe dekreti i largimit të tij nga Karabinieria më pak se dy muaj nga mbledhja e Pezës Kamber Qafmolla gjatë luftës dhe dekreti i largimit të tij nga Karabinieria më pak se dy muaj nga mbledhja e Pezës

Nga Kastriot Dervishi

Në mënyrë ironike, emërtesa Këshilli i Përgjithshëm Nacionalçlirimtar që gjoja bashkoi shqiptarët “pa dallim feje, krahine dhe ideje”, duhej të drejtohej nga kuestori i Tiranës. Këshilli i zgjedhur në mbledhjen e Pezës përbëhej nga: Kamber Qafmolla (kryetar), Mustafa Gjinishi (sekretar), Ndoc Çoba, Myslim Peza, Abaz Kupi, Enver Hoxha, Ymer Dishnica. Nga ky rreshtim, edhe Ndoc Çoba ishte anëtar i Këshillit të Epërm Fashist Korporativ (parlamenti i kohës). D.m.th. Fronti gjasme antifashist, kishte përfaqësim tipik fashist, për të mos folur për komunistët që drejtoheshin nga dyshja jugosllave që qëndronte në Pezë.

Me dekretin e datës 2.11.1942 mëkëmbësi Jakomoni shkarkoi nga detyra dy kuestorët e klasit të parë pjesëmarrës në mbledhjen e Pezës, Kamber Qafmollën dhe Azis Çamin me shërbim pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë (“Fletorja Zyrtare”, 23 nëntor 1942). Kamber Qafmolla qëndroi në mënyrë fiktive në krye të këshillit deri në shtator 1943 kur u zëvendësua nga anëtari i Këshillit të Shtetit të kohës së fashizmit, Omer Nishani (i cili u shkarkua nga kjo detyrë në janar 1944). Gjatë kësaj kohe, nuk pati asnjëbashkim “pa dallim feje, krahine dhe ideje”. Komunistët që nxjerrin nga magazinat fotot e diktatorit çdo 16 shtator, si nuk e mbajnë edhe portretin e kryetarit të Frontit, kuestorit Kamber Qafmolla?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Aktualitet

“Sot me kuqezinjtë”/ Meta nxjerr videon, motivon kombëtaren kundër Moldavisë

Në prag të sfidës së kombëtares shqiptare në Moldavi, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar një video, përmes së cilës motivon duke iu dhënë kuarjo të fortë kuqezinjve. Me një...

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Sport

Moldavi-Shqipëri, publikohen formacionet! Reja bën dy ndryshime të mëdha

Shqipëria do të kërkojë të zhbëjë në Moldavi humbjen e hidhur që i la sfida me Turqinë, ndërsa Edi Reja ka vendosur të bëjë dhe ndryshime në formacion. Kështu, titullar...

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Politikë

Xhixho: Venecia konfirmoi se s'ka asnjë shkelje të Kushtetutës nga Presidenti, komisioni hetimor një farsë

Erisa Xhixho, nënkryetarja e LSI-së, ka reaguar në Facebook me anë të një postimi, ku vlerëson opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias, si dhe thekson se Presidenti i Republikës nuk...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!