Masakra e Buzëmadhes sipas ditarit të një ekzekutori: I vramë mbi varret e partizanëve

Premte, 27 September 2019 17:46

Nga Kastriot Dervishi

Masakra e Buzëmadhes është pasqyruar në ditarin e një partizani të brigadës së 5-të, ditar i cili është administruar si dokument arkivor. Emri i partizanit nuk bëhet i ditur. Fakti më interesant është data 28 shtator 1944, si dhe veprimi makabër i ekzekutimit mbi varret e partizanëve të vrarë në përpjekjet e atyre ditëve me popullsinë vendore.

***

Shënimi i për masakrën (i korrektuar)

28 shtator 1944

Sonte natën rrethuam katundin Buzëmadh, vendin ku na u vranë shokët, ku zumë 20 veta dhe i pushkatuam përmbi varret e shokëve tanë. Deri pasdreke e kaluam aty. Bie një vesë shi i ftohtë, i trazuar me borë. Kemi edhe disa partizanë të Kosmetit ku është edhe shtabi. Mbahen konferenca mbi tradhtinë e tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!