Traktoristi “Hero i Punës Socialiste”

Tuesday, 01 October 2019 18:26

Nga Kastriot Dervishi

Sipas ligjit për titujt e nderit dhe deklaratat, titulli “Hero i Punës Socialiste” ishte titulli më I lartë në “fushën e ndërtimit të socializmit” që u jepej shtetasve, rretheve, qyteteve, fshatrave, organizatave shoqërore, institucioneve, ndërmarrjeve, kooperativave bujqësore, fabrikave, sektorëve, brigadave, njësive, reparteve e nënreparteve ushtarake, , grupeve të punonjësve, “për përfundime të jashtëzakonshme dhe të qëndrueshme me rëndësi të madhe për të gjithë vendin, të arritura në sektorin e ekonomisë, të shkencës, kulturës, artit, të revolucionit tekniko-shkencor dhe për veprimtari e merita të shquara në shërbim të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”.

Në këtë radhë ishin jo pak traktoristë që punonin në ferma ose kooperativa bujqësore. I gjithë sistemi i SMT-së ishte me kosto mjaft të lartë dhe me humbje. Por në kohën e Partisë së Punës, pavarësisht se ishte ekonomi e centralizuar, ishte në fakt një rrumpallë e centralizuar. Vetëm nafta që harxhohej kalonte disa herë vlerën e prodhimit bujqësor. Traktoristët si pararojë e klasës punëtore, ishin një kontingjent i madh që dekoroheshin për punën socialiste. Traktoristi Rako Pina p.sh, anëtar partie nga viti 1954, me 7 klasë shkollë, çdo vit realizonte e tejkalonte normën. Ai ishte propozuar kandidat në Kuvendin Popullor. Duke qenë me “shpirt gare”, kish marrë iniciativën për të punuar me një traktor të vjetër, me të cilin kishte tejkaluar edhe normën. Për merita të mëdha Byroja Politike i propozoi Presidiumit të Kuvendit Popullor që Rakoja të merrte titullin “Hero i Punës Socialiste”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Aktualitet

Drama e fëmijëve shqiptarë/ 8-vjeçarja: Ndihmoni shoqen time, është e varfër, i jap bukë në...

Nëse mendojmë se bota e fëmijëve janë vetëm lodrat gabohemi. Ata mendojnë për bashkëmoshataret e tyre. Amina në Fier, vetëm 8 vjeç i është drejtuar emisionit “Shqiptarët për shqiptarët” në...

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Aktualitet

Shkupi shpreh zhgënjim për mos hapjen e bisedimeve nga BE-ja

Dështimi për marrjen e datës në takimin e drejtuesve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian në Bruksel, u prit me zhgënjim në Shkup. Kabineti qeveritar i zotit Zaev ka njoftuar...

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Aktualitet

Tragjedi e dyfishtë/ I riu katër ditë i zhdukur, i vdes edhe babai

Një familje shqiptare në Lipjan të Kosovës është goditur nga një tragjedi e dyfishtë brenda pak ditësh. Katër ditë pasi Shqipdon Aliu, 23 vjeç, ishte zhdukur, ka humbur jetën edhe...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!