Dokument i Sigurimit i vitit 1949: Mit’hat Frashëri i kulturuar, nacionalist, i ndershëm dhe antifashist.

E Enjte, 03 October 2019 16:06

Nga Kastriot Dervishi

Në dokumentet e Degës së Parë të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjendet edhe një dosje me biografi të personaliteteve të emigracionit politik shqiptar. Ndër të tjera në këtë dosje të vitit 1949 që është e i vdekjes së Mit’hat Frashërit, gjendet edhe karakteristika e mëposhtme. Ajo që bie në sy është fakti se Frashëri vlerësohet si njeri i ndershëm, i kulturuar dhe antifashist, krejtndryshe nga na thonë edhe sot persekutorët komunistë që fshihen si "veteranë".

 

Mit’hat Frashëri

Lindur në Frashër. Mbaruar universitetin në Turqi. Dhanë mbas kulturës. Qysh në kohën e Turqisë ka treguar një nacionalizmë të jashtëzakonshme. I ndershëm, në pikëpamje të jetës private dhe politike. Njeri i ..., por si njeri shteti i paaftë dhe drejtohet nga miqtë e tij personalë. Ka qenë ministër fuqiplotë në Athinë. Kam marrë pjesë gjithmonë në çdo lëvizje në favor të popullit shqiptar. Gjatë okupacionit italian dhe gjerman, ka ba propagandë kundër tyre dhe në favor të anglezëve. Shumë herë ka ra viktimë e bashkëpunëtorëve të tij. njeri tepër modest pa asnjë pretendim.

Modifikuar më E Enjte, 03 October 2019 16:11

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

E rrallë në Belgjikë: Kryetari i bashkisë `nuk zbaton` ligjin për dëbimin e një familje shqiptare

Globi

E rrallë në Belgjikë: Kryetari i bashkisë `nuk zbaton` ligjin për dëbimin e një familje shqiptare

Paul Magnette kryetari i bashkisë së qytetit Charleroi në Belgjikë “ka thyer” ligjet e vendit, duke i dalë në krah një familje shqiptare. Sipas medias vendase `DH.be` politikani i njohur i...

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

Politikë

Angli, gjenden 39 persona të vdekur në një kamion në Essex

39 persona janë gjetur të vdekur brenda kontenierit të një kamioni në Essex. Kamioni ishte nisur nga Bullgaria dhe hyri në Holyhead, Wales, të shtunën. BBC njoftoi se oficerët e Policisë...

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Politikë

Maqedonia “flet” shqip, Presidenti i drejtohet SHBA me gjuhën tonë: Faleminderit për ratifikimin e protokollit për në NATO

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka falënderuar në gjuhën shqipe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas vendimit të djeshëm për të miratuar protokollin për anëtarësimin e vendit të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!