Nga Kastriot Dervishi Kuvendi Kushtetues i dalë nga zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923 duhej të vendoste dy çështje: formën e…
Nga Kastriot Dervishi Më 21 janar 1924 u çel Kuvendi Kushtetues i Shqipërisë, dalë nga zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923.…
Nga Kastriot Dervishi Hyri në burg në moshë fare të re. Mundi të jetë i lirë vetëm disa muaj. Kreu…
Benito Musolini ishte kryeministri i Italisë në vitet 1922-1943. Ai vendosi një regjim totalitar në Itali, rendin fashist. Gjatë kohës…
Nga Kastriot Dervishi Skënder Muharrem Noga, lindur në vitin 1913 në Borsh, me profesion agjent sanitar, mundi të jetë i…
Nga Kastriot Dervishi Nga historitë e qeverive të Shqipërisë, pjesë e studimeve të mia prej vitesh, kam nxjerrë disa të…
Nga Kastriot Dervishi Programi i parë shqip i “Zërit të Amerikës” ka filluar më 13 maj 1943, u ndërpre në…
Nga Kastriot Dervishi Për demonstratën që synonte rrëzimin e bustit të Stalinit në Shkodër, në fund u dënuan 10 vetë.…
Nga Kastriot Dervishi Në Shkodër u zhvillua e para demonstratë e heshtur në Shqipëri. Jo rastësisht te vendi ku qëndronte…
Nga Kastriot Dervishi Rexhep (Rexho) Plaku, lindur më 1895 në Konispol, me dy dënimi të gjata, është i dyti nga…
NGA DALIP GRECA* • Atë të premte të 16 janarit 1959, vatranët dhe anëtarët e Shoqatës “Shqipëria e Lirë”, tek…
Nga Kastriot Dervishi Më 29 nëntor 1945 u shpall Republika Popullore Federative e Jugosllavisë. Më 2 dhjetor 1945 u zhvilluan…

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!