Nga Kastriot Dervishi Sevo Tarifa, “me origjinë fshatar i varfër” (vdiste partia për këtë kontingjent), u shkollua pas lufte, sigurisht…
Nga Kastriot Dervishi Një letër e gjatë e datës 1 tetor 1943, letër e Enver Hoxhës (“Shpati”) për Liri Gegën…
Nga Kastriot Dervishi Siç dihet në kampe e burgje të burgosurit vuanin për ushqim, në radhë të parë për bukë.…
Nga Kastriot Dervishi Gjergj Tomor Hani është i datëlindjes 13.5.1969. Në vitin 1985 krejt i vetëm, pikërisht në kohën kur…
Nga Fritz RADOVANI SHQIPNIA – NJË COPË TOKË E VOGEL ME BURRA TË MËDHAJ E TRIMA ! E një nder…
 Nga Kastriot Dervishi Teksa kish rënë muri i Berlinit, në Shqipëri diktatura forcohej. Jo vetëm djemtë ranë pre e plumbave…
Nga Kastriot Dervishi Në dokumentacionin e viteve 1939-1943, do të gjesh plot “antifashistë” të 1944-s. Me poste zyrtare, me përfitime…
Nga Kastriot Dervishi Kjo puna e “rilindjes së Shqipërisë” është thënë gjatë kohës së fashizmit dhe në fillim të komunizmit.…
Nga Kastriot Dervishi Pretendojnë se kanë luftuar fashizmin apo nazizmin, pikërisht ata që janë pjesë e komunizmit të Shqipërisë që…
Nga Kastriot Dervishi Ndër historitë e shqiptarëve nga trojet jashtë kufijve që vuajtën burgime të gjata në Shqipërinë internacionaliste proletare…
Nga Fritz RADOVANI: 1967 KRIMINELËT BARBAR E FANATIKË ENVER HOXHA E RAMIZ ALIA, ISHIN DHE MBESIN VRASËS DHE SHFAROSËS...TË GJENOCIDIT…
Nga Kastriot Dervishi Më 15 prill 1979 në Shqipëri ra një prej tërmeteve më të forta të 100 viteve të…

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!