Nga Kastriot Dervishi Në dokumentet e Komitetit Qarkor të Gjirokastrës të Partisë Komuniste Shqiptare, po citoj pjesë nga ato të…
Nga Kastriot Dervishi Divizioni 104 Jeger ishte tranzit në Shqipëri nëpër rrugën Manastir-Follorinë-Korçë-Ersekë-Leskovik-Janinë. Batalion partizan “Tomori” dhe disa çeta vullnetare…
Nga Kastriot Dervishi Elena Beça ishte shtetase franceze. U martua me Nikolla Beçën nga Elbasani, gjatë kohës që ky i…
Nga Kastriot Dervishi Sami Çeribashi (shkruhet edhe Qeribashi) ishte ndër figurat kryesore të opozitës së parë shqiptare të pasluftës, opozitë…
Nga Kastriot Dervishi Tre grupimet opozitare: Grupi i Rezistencës së Sami Çeribashit, Grupi Monarkist i Qenan Dibrës dhe Partia Socialdemokrate…
Nga Kastriot Dervishi Regjimi komunist u vendos në pushtet pa zgjedhje në nëntor 1944, pas tërheqjes së ushtrisë pushtuese gjermane…
Më 7 maj 1989 u zhvilluan zgjedhjet e fundit vendore në Shqipërinë komuniste dhe zgjedhjet e fundit të regjimit komunist.…
Zgjedhjet janë organizimet më të spektakolare të diktaturave. Si asnjëherë tjetër, gënjeshtra dhe falsiteti ngrihen në nivele aq të larta.…
Ky inati me median gjermani nuk është i ri. Paraardhësit e këtyre të sotmve, të njëjtën gjë thoshin, por vetëm…
Më 27 prill 1986 u zhvilluan zgjedhjet e radhës për këshilltarë ndihmësgjyqtarë popullorë. Titulli i madh i gazetës “Zëri i…
Nga Kastriot Dervishi Më 3 prill 1977 në Shqipëri u zhvilluan zgjedhjet e përgjithshme për këshillat popullore të rretheve, qyteteve,…
Në qendrat ku zhvilloheshin paradat e votimeve, kanë ndodhur edhe ngjarje të tilla. Në vitin 1956 u zhvilluan zgjedhje vendore…

Lajmet e fundit

Kulturë

Buzëqeshje nga Shqipëria/ Potencialet turistike të Kukësit gjithnjë e më të kërkuara

 Kukësi po merr gjithnjë e më tepër vëmendjen e turistëve që po shfrytëzojnë potencialet e kësaj zone. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje atraksionet turistike të qarkut të Kukësit, ndërsa...

Vrasja e 26 vjeçarit Çelaj, zabardhet dëshmia e dy punëtorëve, çfarë ndodhi në vilë....

Aktualitet

Vrasja e 26 vjeçarit Çelaj, zabardhet dëshmia e dy punëtorëve, çfarë ndodhi në vilë....

Dy prej punëtorëve në vilën e familjes Kusi ku u vra tre ditë më parë 26 vjeçarit Indrit Çelaj kanë zbardhur detaje se si një vrimë për shkarkimin e tubit...

Panik në Theth, qëllon me kallashnikov në ajër, prangoset 24 - vjeçari

Aktualitet

Panik në Theth, qëllon me kallashnikov në ajër, prangoset 24 - vjeçari

Ka qëlluar me armë zjarri automatik në ajër, kapet në flagrancë nga Policia e Shkodrës, së bashku me armën kallashnikov, me një krehër me fishekë. Ja njoftimi i plotë i Policisë: Telefonata...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!