Nga Kastriot Dervishi Teksa kish rënë muri i Berlinit, në Shqipëri diktatura forcohej. Jo vetëm djemtë ranë pre e plumbave…
Nga Kastriot Dervishi Në dokumentacionin e viteve 1939-1943, do të gjesh plot “antifashistë” të 1944-s. Me poste zyrtare, me përfitime…
Nga Kastriot Dervishi Kjo puna e “rilindjes së Shqipërisë” është thënë gjatë kohës së fashizmit dhe në fillim të komunizmit.…
Nga Kastriot Dervishi Pretendojnë se kanë luftuar fashizmin apo nazizmin, pikërisht ata që janë pjesë e komunizmit të Shqipërisë që…
Nga Kastriot Dervishi Ndër historitë e shqiptarëve nga trojet jashtë kufijve që vuajtën burgime të gjata në Shqipërinë internacionaliste proletare…
Nga Fritz RADOVANI: 1967 KRIMINELËT BARBAR E FANATIKË ENVER HOXHA E RAMIZ ALIA, ISHIN DHE MBESIN VRASËS DHE SHFAROSËS...TË GJENOCIDIT…
Nga Kastriot Dervishi Më 15 prill 1979 në Shqipëri ra një prej tërmeteve më të forta të 100 viteve të…
Nga Kastriot Dervishi Komunistët e vendosën yllin e kuq në flamurin kombëtar qysh në vitin 1944. Sigurisht pa pasur asnjë…
Nga Kastriot Dervishi Është ndër rastet e rralla të historisë së Shqipërisë, që një kushtetutë (në atë kohë quhej statut)…
Nga Enver MEMISHAJ Kur i japim lamtumirën një miku. Teki Gjonzeneli! Po të qajmë me lotë hidhërimi, këtu në atdheun…
Nga Kastriot Dervishi 11 prilli i vitit 1985 është fiksuar nga propaganda e kohës vetëm nëpërmjet filmimeve zyrtare. Pjesa më…
Nga Kastriot Dervishi Me vendimin nr.12, datë 26.1.1974 Gjykata Popullore e Beratit e drejtuar nga Irakli Puka, deklaroi fajtor e…

Lajmet e fundit

Horoskopi i datës 20 korrik 2019

Horoskopi

Horoskopi i datës 20 korrik 2019

Dashi Në vend që të fiksoheni pas gjërave pa asnjë rëndësi, mundohuni të zgjidhni çështjet e mëdha të lëna pezull. Nëse keni një lidhje, jeta juaj sentimentale do jetë komplekse dhe...

Parashikimi i motit, 19 korrik 2019

Moti

Parashikimi i motit, 19 korrik 2019

Sipas MeteoAlb, vendi mbetet nën kushte të qëndrueshme atmosferike, ku kthjellime dhe vranësira kalimtare do të vijojnë të mbeten dominonte. Por pas mesditës do të kemi një zhvillim të vranësirave...

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Politikë

Luan Rama për dorëheqjen e Haradinajt: Akt civil prej burri shteti

Luan Rama e ka quajtur peshë dinjiteti dorëheqjen e Ramush Haradinajt. Sipas Ramës, Haradinaj ka bërë një akt prej burri shteti i duke i mësuar të gjithve se sa vlerë ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!