Nga Kastriot Dervishi Një tjetër i dënuar me pak vite burg kërkonte mbrojtje nga ministri i Punëve të Brendshme. Siç…
Nga Kastriot Dervishi Në kampet dhe burgjet e komunizmit ka qenë një kategori e vogël të dënuarish të cilët u…
Nga Kastriot Dervishi Në dokumentet e Komitetit Qarkor të Gjirokastrës të Partisë Komuniste Shqiptare, po citoj pjesë nga ato të…
Nga Kastriot Dervishi Divizioni 104 Jeger ishte tranzit në Shqipëri nëpër rrugën Manastir-Follorinë-Korçë-Ersekë-Leskovik-Janinë. Batalion partizan “Tomori” dhe disa çeta vullnetare…
Nga Kastriot Dervishi Elena Beça ishte shtetase franceze. U martua me Nikolla Beçën nga Elbasani, gjatë kohës që ky i…
Nga Kastriot Dervishi Sami Çeribashi (shkruhet edhe Qeribashi) ishte ndër figurat kryesore të opozitës së parë shqiptare të pasluftës, opozitë…
Nga Kastriot Dervishi Tre grupimet opozitare: Grupi i Rezistencës së Sami Çeribashit, Grupi Monarkist i Qenan Dibrës dhe Partia Socialdemokrate…
Nga Kastriot Dervishi Regjimi komunist u vendos në pushtet pa zgjedhje në nëntor 1944, pas tërheqjes së ushtrisë pushtuese gjermane…
Më 7 maj 1989 u zhvilluan zgjedhjet e fundit vendore në Shqipërinë komuniste dhe zgjedhjet e fundit të regjimit komunist.…
Zgjedhjet janë organizimet më të spektakolare të diktaturave. Si asnjëherë tjetër, gënjeshtra dhe falsiteti ngrihen në nivele aq të larta.…
Ky inati me median gjermani nuk është i ri. Paraardhësit e këtyre të sotmve, të njëjtën gjë thoshin, por vetëm…
Më 27 prill 1986 u zhvilluan zgjedhjet e radhës për këshilltarë ndihmësgjyqtarë popullorë. Titulli i madh i gazetës “Zëri i…

Lajmet e fundit

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Politikë

Kemi listat tona/ ‘BE presion Ramës, do të të nxjerrim njerëzit e inkriminuar’

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi tha në emisionin “Aktualitet” në Fax News se Edi Rama është mbështetur nga disa përfaqësues ndërkombëtar por që sipas tij, ata do të ndërrohen një...

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

Bota Shqiptare

Nuk e morën në ekskursion 12 vite më parë, shqiptari padit shkollën për 400 mijë euro

12 vite më parë, shqiptari Endri Begaj ishte student në një shkollë në Itali, në Areco. Ai nuk u mor në një ekskursion që shkolla organizonte për në Amsterdam, me...

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Aktualitet

Angli/ Gjendet një kamion i dytë me njerëz, janë gjallë

Policia në Kent, në Anglinë juglindore, gjeti nëntë persona të gjallë në pjesën e pasme të një kamioni në autostradën M20 të Mërkurën, bën me dije Sky News. “Nëntë njerëz tani...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!