Nga Kastriot Dervishi Statistika e mëposhtme i përket Partisë së Punës, partisë më jetëgjatë të Shqipërisë, asaj që i shkaktoi…
Nga Kastriot Dervishi Në letrat e shumta drejtuar kongresit të 9-të të vitit 1986, spikat ajo e komandës së repartit…
Nga Kastriot Dervishi Bariu komunist në Taç të Kolonjës e ndjente për detyrë të përshëndeste kongresin e partisë në nëntor…
Nga Kastriot Dervishi Më 25.6.1989 u kapën në orvatje për t’u arratisur në sektorin Kërçisht të rrethit Dibër, Sinan Fadil…
Nga Kastriot Dervishi Pasi territori i Perandorisë Osmane në Ballkan, përfshi një pjesë të madhe shqiptare të tyre, u pushtua…
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar,…
Nga Kastriot Dervishi Të dënuarit ordinerë ishin gjithnjë në vëmendjen e Partisë së Punës. Trajtimi i tyre ishte shumë më…
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Prill 2019   Me rastin e ditëlindjes (5 prill 1939) së N.M.T. Leka Zogut, mbretit…
  Nga Kastriot Dervishi Socializmi gjasme “ngadhënjimtar”, që drejtontevetëm nëpërmjet mashtrimit publik (propagandës) dhe krimit, i bëri shqiptarit atë që…
Nga Kastriot Dervishi Më 24.7.2019 ndërroi jetë në Tiranë në moshën 90-vjeçare, ish i dënuari politik, Agim Musta, një ndër…
Nga Kastriot Dervishi 35-vjetari Ramadan Tahiraj nga fshati Paftal i Rrethit të Beratit, afër shtëpisë së vjetër kish nisur vetë…
Nga Kastriot Dervishi Marrëdhëniet midis diktatorit të madh dhe zëvendësdiktatorit të Shqipërisë janë tejet interesante. Çfarë thotë diktatori para vitit…

Lajmet e fundit

Kulturë

Buzëqeshje nga Shqipëria/ Potencialet turistike të Kukësit gjithnjë e më të kërkuara

 Kukësi po merr gjithnjë e më tepër vëmendjen e turistëve që po shfrytëzojnë potencialet e kësaj zone. Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje atraksionet turistike të qarkut të Kukësit, ndërsa...

Vrasja e 26 vjeçarit Çelaj, zabardhet dëshmia e dy punëtorëve, çfarë ndodhi në vilë....

Aktualitet

Vrasja e 26 vjeçarit Çelaj, zabardhet dëshmia e dy punëtorëve, çfarë ndodhi në vilë....

Dy prej punëtorëve në vilën e familjes Kusi ku u vra tre ditë më parë 26 vjeçarit Indrit Çelaj kanë zbardhur detaje se si një vrimë për shkarkimin e tubit...

Panik në Theth, qëllon me kallashnikov në ajër, prangoset 24 - vjeçari

Aktualitet

Panik në Theth, qëllon me kallashnikov në ajër, prangoset 24 - vjeçari

Ka qëlluar me armë zjarri automatik në ajër, kapet në flagrancë nga Policia e Shkodrës, së bashku me armën kallashnikov, me një krehër me fishekë. Ja njoftimi i plotë i Policisë: Telefonata...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!