Tensionohet situata/ Arabia izolon Katarin

Tuesday, 10 Prill 2018 15:45

Saoud al-Qahtani, këshilltari i Gjykatës së Mbretërisë Saudite, ka bërë me dije se Arabia do të ndërtojë një kanal detar përgjatë kufirit me Katarin në mënyrë që ta izolojë plotësisht këtë të fundit, duke e kthyer nga gadishull në ishull, pa lidhje tokësore me asnjë shtet tjetër.

Kjo nismë vjen pas një sërë bllokadash të tjera që Arabia Saudite, Egjipti dhe Emiratet e Bashkuara Arabe i bënë Dohas, kryeqytetit katarian, verën e kaluar.

Sipas raportimeve të mediave vendase kanali detar do të ndërtohet brënda 12 muajsh dhe gjatësia e tij do të jetë rreth 60 kilometra.

Tensionet midis Arabisë dhe Katarit erdhën si pasojë e kërkesave të vëndeve arabe ndaj këtij të fundit që të mbyllte televizionin Al-Jazeera dhe të ndërpriste mardhëniet diplomatike me Iranin.

Modifikuar më Tuesday, 10 Prill 2018 16:10

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Aktualitet

Tragjedi në Shkodër! Vdes në ring boksieri bullgar

Një ngjarje tragjike ka ndodhur në Shkodër gjatë turneut të boksit “Shkodra Boxing Night”, ku në përballjes mes durrsakut Ardit Murja dhe bullgarit Isus Velchkov, ky i fundit ka humbur...

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Aktualitet

Çahen muret dhe tavani, banesa e dëmtuar në Lezhë

Një banesë në Shënkoll të Lezhës ka pësuar dëme nga termeti. Ndërkohë që emergjencat po mbledhin informacion pasi dyshohet të ketë dhe dëme të tjera në qarkun e Lezhës.

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Aktualitet

Nga 1851, historia e tërmeteve më shkatërrimtarë në Shqipëri, me qindra viktima

Pjesa më e madhe e Shqipërisë qendrore u lëkund fuqishëm sot nga dhjetëra tërmete, ku njëri prej tyre i ishte me magnitudë 5.2. Megjithëse, Shqipëria është në një zonë sizmike...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!