×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 47

Sulm terrorist në dy xhami, 49 të vdekur dhe mbi 20 të plagosur rëndë. Katër të arrestuar

Premte, 15 Mars 2019 10:03

Të paktën dyzet persona janë vrarë dhe më shumë se 20 janë plagosur rëndë në një sulm me armë mbi dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Numri i të plagosurve i ka kapërcyer 50. 

Kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Ardern, i përshkroi incidentet si një sulm terrorist dhe si “një nga ditët më të errëta” të vendit.

Tre burra dhe një grua janë në paraburgim, tha oficeri i lartë i policisë, Mike Bush, por paralajmëroi se shumë të dyshuar mund të jenë të lirë.

Dëshmitarët treguan se tre burrat dhe gruaja kanë hapur zjarr njëkohësisht në dy xhamitë e qytetit.

Ngjarja ndodhi rreth orës 03:00 me orën lokale.

Raporti i parë i një sulmi erdhi nga xhamia e Al Noor, e vendosur në qendër të Christchurch përgjatë Deans Avenue, përballë Hagley Park.

Agresori vuri në shënjestër dhomën e lutjeve të meshkujve në xhami, pastaj u zhvendos në dhomën e grave.Kryeministri i Australisë Scott Morrison tha se një nga të arrestuarit ishte një qytetar australian.

Ai e përshkroi sulmuesin e dyshuar si një “terrorist të dhunshëm ekstremist të krahut të djathtë”.

Një nga agresorët ka filmuar edhe pamjet e sulmit dhe i ka lëshuar në rrjetet sociale.

Një numër xhamish në Zelandën e Re janë mbyllur për arsye sigurie, ndërsa alarmi është ngritur edhe në Australi.

Mediat raportojnë se bëhet fjalë për një akt ekstrem kundër emigrantëve dhe në mënyrë specifike të myslimanëve, që përfaqësojnë 1,1% të popullsisë në Zelandën e Re. 

Modifikuar më Premte, 15 Mars 2019 10:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Politikë

PD padi Gjonçajt, falsifikoi shkresën për partinë e Patozit

Pjesëmarrja e Bindjes Demokratike në zgjedhjet vendore të 30 qershorit ka hapur edhe një betejë të ashpër me Partinë Demokratike, e cila e akuzon forcën e re të ish-nënkryetarit të...

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Kulturë

Lorena Alia, vajza e talentuar dibrane, pasionet e maturantes ekselente...

Dibra kohët e fundit po bëhet vazhdimisht prodhuese e madhe e talenteve dhe të rinjve që kanë pasione dhe që i ndjekin ato. Fushat janë të ndryshme ku këto të...

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Aktualitet

FOTO/ Ironia me gjendjen e rrugëve të Shqipërisë: ‘Faleminderit Rilindje’

Ish-Kryeministri Berisha ka publikuar një foto të gjëndjes së rrugës nacionale Burrel Dibër. Berisha nuk ka bërë komente por është mjaftuar me foton e cila në të vërtetë tregon shumë. Aty duket...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!