Ky është shteti i vetëm që nuk ka internet

Premte, 26 Prill 2019 09:36

Një ndalesë totale për mediat sociale filloi në mars të vitit 2018 pasi reformat për kushtetutën hynë në fuqi. Reformat lejojnë presidentin e tanishëm të Çadit, Idriss Deby, që të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2033, kur të jetë 81 vjeç.

Shteti i Çadit tanimë ka hyrë në ditën e 365-të pa internet. Deby ka qenë në pushtet që nga viti 1990 dhe më parë kishte premtuar që do kufizonte mandatet e udhëheqësve në shtetin që ai drejton.

Shteti afrikan është i prekur shumë nga konfliktet. Shteti në Afrikën qendrore ka pasur një të kaluar të trazuar me shumë konflikte fetare dhe etnike, ngjarje që kanë shkaktuar luftëra civile në kohë të ndryshme që kur vendi fitoi pavarësinë nga Franca në vitin 1960.

Rënia e internetit ka ndikuar edhe në ekonominë e vendit pasi pengon shumë kompani. Konsiderohet që nga 15 milionë banorë që ka vendi, 6 milionë jetojnë në varfëri

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Sport

Interi në hall, për Ikardin mbetet vetëm Napoli ose… Juventusi!

Rinovimi i Edin Xhekos me Romën ishte një goditje për Interin, pasi komplikon shumë planet e zikaltërve në merkato. Interi shpresonte shumë që të mbërrinte te boshnjaku duke futur në...

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Aktualitet

Merr fund i nxehti afrikan, bëhuni gati për reshje shiu

Pas të nxehtit afrikan, moti në Europë do pësojë disa ndryshime të mëdha. sipas metereologut të Accuweather, Tyler Roys, shtatori do të sjellë reshje shiu në Ballkan. Sistemet e motit të...

Panariti: Zgjidhja e vetme, vetëm zgjedhje të përgjithshme dhe vendore

Politikë

Panariti: Zgjidhja e vetme, vetëm zgjedhje të përgjithshme dhe vendore

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Edmond Panariti, ka reaguar në lidhje me situatën politike në vend, duke theksuar se zgjedhjet e përgjithshme dhe vendore janë e vetmja zgjidhje për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!