SHBA pezullon taksat ndaj Meksikës, Trump vlerëson masat ndaj emigrantëve

Diel, 09 June 2019 10:05

Presidenti Donald Trump ka pezulluar planet për t’i vënë tarifa Meksikës, duke thënë se autoritetet meksikane janë zotuar të marrin “masa të forta” për të ndalur dyndjen e imigrantëve nga Amerika Qendrore drejt Shteteve të Bashkuara. Tarifat do të hynin në zbatim të hënën. Presidenti e njoftoi vendimin mbrëmë, pas kthimit nga udhëtimi në Evropë.

Në një deklaratë të përbashkët me Departamentin e Shtetit thuhet se Shtetet e Bashkuara “do të zgjerojnë menjëherë” një program për kthimin në Meksikë të azil-kërkuesve, ndërkohë që merren në shqyrtim kërkesat e tyre për azil. Meksika, thuhet në deklaratë, do t’u ofrojë atyre “punë, kujdes shëndetësor dhe arsim” në bazë të marrëveshjes.

Sipas njoftimit të administratës, Meksika ka rënë dakord të marrë “hapa të pashembullt” përshirë dislokimin e forcave të Gardës Kombëtare, sidomos në kufi me Guatemalën, për të forcuar zbatimin e rendit, në mënyrë që të kufizohet vala e imigrantëve.

Presidenti i Meksikës e përshëndeti njoftimin duke ftuar meksikanët të festojnë sot në Tihuana, një qytet në kufi me Shtetet e Bashkuara.

Për momentin marrëveshja eliminon kërcënimin për tarifa ndëshkuese ndaj importeve nga Meksika. Masat ishin kritikuar nga vetë republikanët si të dëmshme për ekonominë, duke rritur çmimet mbi mallra konsumi dhe duke kërcënuar një marrëveshje tregtare mes tre partnerëve të Amerikës së Veriut./VOA

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Politikë

Tabaku: KiE vendim të paprecedent, Rama vijon realitetin paralel

Ish-deputetja e PD Jorida Tabaku me anë të një statusi në rrjetin social “Facebook” shkruan se Këshilli i Europës ka marrë një vendim të paprecedent që të mos ndjekë nga...

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton  qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Politikë

Kryebashkiaku i Kamzës Xhelal Mziu fton qytetarët: Të bashkuar t'i themi 'Stop' Krimit!

Kryetari i Bashkise se Kamzës Xhelal Mziu i bën thirrje të gjithë qytetarëve të bashkohen për t’i thënë “Stop Krimit”, në mbrojtje të institucioneve publike, Kushtetutës dhe lirive e të...

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

Aktualitet

42 të arrestuar për trafikimin e mbi 1,5 ton drogë në BE, kreu i grupit kapet në Shqipëri

42 persona janë arrestuar si pjesë e një operacioni masiv policor të shtrirë në Shqipëri dhe gjashtë shtete të Bashkimit Europian. Në Shqipëri, është vënë në pranga në Shkodër një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!