Kaos në Etiopi, dështon një grusht shteti, vritet gjenerali rebel

Hënë, 24 June 2019 22:30

Tensioni po arrin kulmin e tij në Etopi. Vendi afrikan me më shumë se 100 milion banorë po përjeton disa nga ditët më të vështira të viteve të fundit, me një seri vrasjesh politike dhe një tentativ grushti shteti e dështuar.  

Qeveria e kryesuar nga Abiy Ahmed ka pohuar se gjatë një konflikti të armatosur me forcat qeveritare, ka ndërruar jetë gjenerali Asamnew Tsige, i cili akuzohet nga qeveria e Adis Abebës për grusht shteti dhe revoltë në rajonin e Amharës. Vrasja e Tsige është vetëm kulmi i një jave që kanë parë vendin të shokuar nga atentati vdekjeprurës ndaj guvernatorit të Amharës dhe vrasjes së shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura, gjeneralit Mekonnen, i vrarë nga truproja e tij.

Kryeministri etiopian Abiy Ahmed

Nuk dihet ende nëse vrasja e gjeneralit rebel Tsige, i liruar vitin e kaluar nga burgu pas 9 vitesh sërish për akuzat puçiste, do ta normalizojë situatën apo do ta hedhë në kaos vendin afrikan më të populluar pas Nigerisë.

Gjenerali rebel Asamnew Tsige

Kryeministri Abiy ka tentuar reforma domethënëse ku veçohet paqja  e firmosur me armikun e përhershëm të Eritresë, një Parlament ku kuota për gratë arrin në 50%, por nuk ka arritur të ketë besnikërinë plotë të ushtrisë dhe të paktën 80 etnive të ndryshme që bashkëjetojnë me vështirësi, dhe i ka shpëtuar të paktën tre atentateve.

Etiopia ka zënë gjithmonë një vend të rëndësishëm dhe dominant në dinamikat e Afrikës verilindore, dhe një destabilizim i saj mund të kishte pasoja rajonale serioze.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!