Pompeo zhvillon vizitë të paparalajmëruar në Afganistan

Tuesday, 25 June 2019 20:02

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se shpreson për një marrëveshje paqeje me talibanët “përpara 1 shtatorit”, ndërsa ai foli para gazetarëve gjatë një vizite të paparalajmëruar në kryeqytetin afgan, Kabul. Pompeo u takua me presidentin afgan, Ashraf Ghani dhe zyrtarë të tjerë të nivelit të lartë afgan, si dhe me gjeneralin Scott Miller, i cili drejton Misionin Mbështetës të NATO-s dhe forcat amerikane në Afganistan.

Pompeo tha se paqja ishte “prioriteti më i lartë” i Uashingtonit në Afganistan. “Unë shpresoj se do të kemi një marrëveshje paqeje përpara 1 shtatorit”, tha Pompeo. Shtetet e Bashkuara filluan një ndërmjarrje të re shtatorin e kaluar për t’i sjellë talebanët në tryezën e bisedimeve në mënyrë që ti jepet fund luftës në Afganistan. Vizita e Pompeos në Kabul vjen përpara një rrethi të shtatë të bisedimeve të paqes midis liderëve talebanë dhe zyrtarëve të SHBA-së.

Rrethi tjetër i bisedimeve të paqes është planifikuar të fillojë më 29 qershor në Doha të Katarit. Bisedimet do të përqëndrohen në hartimin e një afati kohor për tërheqjen e trupave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara nga Afganistani dhe për një garanci talibane që militantët nuk do të planifikojnë sulme nga toka afgane. “Të gjitha palët pajtohen së një dakordim midis SHBA-së dhe talebanëve mbi terrorizmin dhe praninë e trupave të huaja do të hapë derën për dialogun dhe negociata brenda Afganistanit”, tha Pompeo.

Ai mbërriti në Kabul nga Lindja e Mesme ku zhvilloi bisedime me udhëheqësit e Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe për krizën e tensioneve në raportet me Iranin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

Aktualitet

Dy turistët e huaj plagosen në Sarandë, nisen me helikopter drejt Tiranës

aksidenti me motor. Mësohet se dy turistët nga Suedia dhe Italia kanë marrë plagë të rënda në trup.   Ata janë transportuar me helikopter drejt Spitalit të Traumës në kryeqytet, ndërkohë që ende...

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Politikë

VIDEO/ Policia rrethon zonën tek “Unaza e Re”, banori: Mund të ketë përplasje

Vijojnë presionet shtetërore nga banorëve të Unazës së Re. Teksa protesta e tyre vijon të jetë e përditshme prej muajsh tashmë, qeveria dhe bashkia e Tiranës herë pas here i provokon...

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

Aktualitet

Fati i Teatrit Kombëtar/ Budina: Është e dhimbshme! Po zhdukim çdo gjë të vjetër në qytet

I ftuar në Syri TV, regjisori Edmond Budina ka komentuar lëvizjet e ditëve të fundit në mbrojte të Teatrit Kombëtar. Sipas tij, shqiptarët duhet të ndryshojnë mendësi, ndërsa akuzoi se çdo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!