Betohet Mitsotakis, kush janë ministrat e qeverisë së re të Greqisë

Hënë, 08 July 2019 12:51

Fituesi i zgjedhjeve të djeshme në Greqi, kreu i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis është tashmë në Presidencë për t'u betuar si kryeministri i ri i Greqisë.

Ndërkohë në prën 18:00 të ditës së sotme do të shpallet publikisht kabineti i tij qeverisës, i cili sipas mediave greke përbehet nga mjaft emra surprizë, përcjell Albeu.com.

Adonis Georgiades do të drejtojë ministrinë e Industrisë dhe Zhvillimit, ndërsa Kostis Hatzidakis do të drejtojë ministrinë e Energjisë.

Vasilis Kikilias drejton ministrinë e Shëndetësisë, kurse Mbrojtja do të jetë nën dretimin e Kostas Tsiaras.

Ministria e Financave do të drejtohet nga Christos Staikouras, kurse ministria e Jashtme do të ketë në krye Nikos Dendias.

Michalis Chrysohoidis merr ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit, kurse ministër i Brendshëm do të jetë Takis Theodorakos.

Kabineti do të ketë disa ministra që vijnë jashtë Parlamentit bëjnë me dije mediat greke.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Censura në Neorealizmin Italian dhe Hollivud

Kulturë

Censura në Neorealizmin Italian dhe Hollivud

Nga Abaz T. Hoxha* Cikli: Mbi censurën në kinematografi - Pjesa II. (Vijon nga dje) Neorealizmi italian Këta regjisorë i xhiruan filmat e tyre drejtpërdrejt në natyrë, në rrugët e qyteteve, me xhirime më shumë...

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Kulturë

Fillon edicioni i nëntë i Green Fest

Nga dje deri më 26 korrik në qytetin e Mitrovicës, për vitin e nëntë me radhë organizohet Festivali Green. Ky edicion organizohet nën temën “Për nënën natyrë” duke vënë në spikamë...

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Kulturë

Mbyllet edicioni i 11 i Festivalit PriFest, Irena Cahani dhe Arben Bajraktaraj shpallen aktorja dhe aktori më i mirë

Dje në ceremoninë përmbyllëse të edicionit të 11-të të PriFest, janë ndarë çmimet në kategoritë kryesore për filmat pjesëmarrës. ku çmimi për aktorën dhe aktorin më të mirë, u dhuruan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!