Pasuesja e Juncker flet për Brexit

E Enjte, 11 July 2019 10:40

E emëruara për postin e presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka deklaruar se shpreson që Mbretëria e Bashkuar të heqë dorë nga plani për t’u larguar nga BE-ja. Në të kundërt, ajo i ka bërë thirrje Londrës që të tregohet më e moderuar sa i takon mënyrë së largimit. “Unë ende shpresoj se ju mund të qëndroni”, ka thënë Von der Leyen, duke i bërë thirrje autoriteteve britanike që të gjejnë sa më shpejt qëndrimin e tyre të unifikuar për Brexit.

Von der Leyen ka folur në një seancë të mbajtur në Parlamentin Europian, në prag të votimit mbi nominimin e saj që mbahet javën e ardhshme. Ajo është zotuar se, nëse konfirmohet do ta bëjë Bashkimin Europian më ambicioz në çështjen e ndryshimeve të klimës dhe do të punojë për më shumë barazi gjinore brenda bllokut.

Von der Leyen, që aktualisht është ministre e Mbrojtjes e Gjermanisë, nëse konfirmohet do të zëvendësojë presidentin në ikje të KE-së, Jean-Claude Juncker më 1 Nëntor. Nëse kjo ndodh, ajo do të jetë gjithashtu e para grua që emërohet në postin më të lartë të Europës së bashkuar. Në vijim të fjalimit të saj, ministrja gjermane u ka bërë thirrje ligjvënësve britanikë që të marrin përsipër përgjegjësitë sa i takon mënyrë së largimit të Britanisë. “Marrëveshja e negociuar nga kryeministrja në ikje Theresa May me liderët e BE-së ishte e mirë”, ka shtuar ajo në komentet e para lidhur me Breksit që nga nominimi i saj. Gjithashtu, Von der Leyen ka paralajmëruar dy konkurrentët për zëvendësimin e Mej, Boris Johnson dhe Jeremy Hunt, se “gjuha dhe takti” i Brexit janë jetike për përcaktimin e marrëdhënieve të ardhshme mes dy palëve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Aktualitet

Franca kthen me 'charter' 29 azilkërkues, ndër ta edhe një familje me 5 anëtarë

Vijonë në Rinas, operacionet e përbashkëta të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë të cilëve u është refuzuar azili në vendet e BE-së. Sot u kthyen 29 shtetas nga Franca, mes tyre edhe...

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Aktualitet

Jetëshkrimi/ Ja kush është Petraq Milo, kandidati i propozuar nga Presidenti për drejtimin e KLSH-së

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka vendosur t’i propozojë  Kuvendit, Petraq Milon për kryetar të KLSH-së. Prof. Dok. Petraq Milo është një personalitet me një eksperiencë të jashtëzakonshme, brenda dhe jashtë...

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Aktualitet

Tre të rinj prangosen në Mirditë, ishin në kërkim

Prangosen 3 të rinj në Mirditë. Një 20-vjeçar dhe dy të tjerë nga 24 vjeç janë kapur nga policia pas goditjes me sende të forta të një 43-vjeçari në qytetin...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!