Britania do të përballet me pasoja në rast të një Brexit pa marrëveshje

E Enjte, 18 July 2019 13:30

Britania e Madhe do të duhet të “përballet me pasojat” nëse vendos të largohet nga BE pa marrëveshje, tha kryenegociatori i BE për Brexit.

Michel Barnier i tha BBC se marrëveshja e negociuar nga Theresa May me BE, e cila është refuzuar tre herë, ishte “e vetmja mënyrë për të lënë BE në një mënyrë të rregullt”.

Ai gjithashtu këmbënguli se May dhe ministrat e saj nuk i thanë atij kurrë gjatë bisedimeve për mundësinë e një Brexit pa asnjë marrëveshje.

Publikisht, May ka insistuar gjithmonë se Brexit pa marrëveshje është më mirë se një marrëveshje e keqe. Ndërkohë, Zyra për Përgjegjësitë Buxhetore ka thënë se Britania e Madhe do të bjerë në recesion vitin e ardhshëm nëse ka një Brexit pa marrëveshje.

Mbikqyrësi fiskal tha se rritja ekonomike do të binte me 2% deri në fund të vitit 2020 nëse Britania largohet nga blloku pa një marrëveshje.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Aktualitet

Majmunët “pushtojnë” Japoninë

Një ushtri e armatosur është formuar në një fshat japonez për të ndaluar ‘pushtimin’ e zonës nga majmunët dhe vjedhjen e të mbjellave. Më shumë se 30 vullnetarë në komunitetin malor...

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Bota Shqiptare

Operacion policor në Tetovë, sekuestrohen mbi 20 kg drogë

Policia sot rreth orës 17:00 ka filluar një operacion anti-drogë në Tetovë. Sipas informacioneve të para janë sekuestruar rreth 22 kg drogë. Operacioni është zhvilluar në bulevardin kryesor të qytetit...

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Aktualitet

Prej 10 ditësh i larguar nga banesa, Anglia në kërkim të adoleshentit shqiptar

Ky është Daniel Gjinaj, një adoleshent shqiptar me banim në Angli për të cilin nuk dihet asgjë prej më shumë se një jave. Policia thotë se Daniel Gjinaj është zhdukur nga...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!