Rreth 400 persona humbën jetën nga i nxehti

Premte, 09 August 2019 17:40

Të paktën 400 persona kanë humbur jetën në Holandë, si pasojë e të nxëhtit ekstrem në korrik, i cili mendohet se ka ndikuar në vdekjen e parakohshme.

Temperaturat arritën kulmin më 25 korrik dhe rezultuan vdekjeprurëse veçanërisht për moshat e treta. Edhe në Belgjikë mbi 100 veta kanë humbur jetën nga temperaturat e larta.

Ndërkohë sipas mediave holandeze vetëm në javën e tretë të korrikut në vend u regjistruan 2,964 vdekje në total.

Numri është 15 për qind më i lartë sesa në një javë normale vere. Agjencia holandeze e statistikave, interpreton pikërisht seme temperaturat ekstreme, duke marrë për bazë edhe të dhënat e ngjashme në vitin 2006, kur vendi sërish përjetoi disa valë vape mbytëse.

Ndërkohë më 25 korrik të këtij viti, në Holandë u shënua temperatura rekord prej afro 41 gradë Celsius.

Gjithashtu në një situatë të njëjtë për shkak të kushteve atmosferike u gjendën Gjermania dhe Belgjika, ndërsa Franca arriti ekstremin kombëtar prej 42.6 gradë Celsius.

I nxehti afrikan ka qenë veçanërisht vdekjeprurëse për moshat e treta, dhe rreth 300 holandezë që ndërruan jetë ishin të moshave mbi 80 vjeç.

Modifikuar më Premte, 09 August 2019 18:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Aktualitet

Qeni antidrogë zbulon 55.5 kg kanabis

Policia Kufitare parandalon dhe  godet një rast të  tentativës për trafikim të lëndëve narkotike në portin e Durrësit. Uniformat blu kanë sekuestruar 55.5 kilogramë kanabis, ndërsa kanë vënë në pranga...

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Aktualitet

U përplas nga makina, ndërron jetë 69-vjeçari në Lushnjë

Nuk ka mundur të mbijetojë i moshuari që u përplas nga makina ditën e djeshme në Lushnjë. Policia njofton se 69-vjeçari Myfit Dingo banues në Dushk ka ndërruar jetë pasi...

Parashikimi i yjeve për sot, e diel, 18 gusht 2019

Horoskopi

Parashikimi i yjeve për sot, e diel, 18 gusht 2019

Dashi Qielli është mjaft i favorshëm për të lindurit e kësaj shenje. Në këtë moment do të jeni të karikuar me energji dhe do të keni raporte të mira me të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!